ایرپاد

معرفی و مقایسه مدل های مختلف ایرپاد

ایرپاد اپل، یکی از سازگار ترین لوازم جانبی محصولات اپل استپیش از معرفی این چهار ایرپاد، بهتر است شباهت های آنها را شرح دهیمهمه این هدفونهای بیسیم، اساس عملکرد مشابهی دارندبسیاری از قطعات نیز در آنها یکسان هستندنمونه این قطعات که اصلیترین آنها هم هست، چیپست است که در آنها H1 استاین چیپست، قابلیت جفت شدن (Pairing) بسیار سریع با آیفون و کنترل های Hey Siri را بدون هندزفری، فراهم میکند.

ایرپاد

ایرپادها یکی از این لوازم جانبی مفید هستند که به دلیل مزایایی که دارند، هر روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند. بزرگترین مزیت این هندزفری‌ها این است که برخلاف هندزفری‌ سیمی، نیاز به اتصال سیمی به موبایل ندارند و به راحتی و بدون مزاحمت سیم‌ها، می‌توان از آن‌ها در هر مکان و زمانی استفاده کرد. البته همین ابتدای کار باید موضوعی را برایتان روشن کنم. چرا که بسیاری از افراد به هندزفری بی سیم از هر مارک و برندی ایرپاد می‌گویند؛ در صورتی که، فقط هندزفری‌های بلوتوثی شرکت اپل ایرپاد نام دارند.

شرکت اپل ایرپادهای خود را در ۴ نسل متفاوت زیر به بازار عرضه نمود:

نسل اول

هنگامی که در ۷ سپتامبر ۲۰۱۶ اپل گوشی آیفون ۷ را معرفی کرد، بحث‌های بسیاری به راه افتاد که موضوع تمام آن‌ها حذف یک ویژگی کاربردی از این نسخه آیفون بود. اپل برای آیفون ۷ هیچ جک هدفونی طراحی نکرده بود و هندزفری اصلی لایتنینگ را عرضه کرد و همین امر باعث شد که موجی از نظرات کاربران به همراه داشته باشد. البته با توجه به شایعاتی که حدود دو ماه قبل در مورد این اقدام شنیده شده بود، تا حدودی ذهن افراد آماده بود، اما با این حال، این اقدام آن‌قدر عجیب بود که افراد را به اظهارنظر وادار کند.

همزمان با معرفی آیفون ۷، شرکت اپل از اولین نسل ایرپاد خود نیز رونمایی کرد. در زمان طول عمر خود از نظر سخت افزاری بهبودی پیدا نکرد، اما از نظر نرم افزاری در فوریه و مارس ۲۰۱۷ آپدیت شد.

سرانجام اپل تولید انرا در تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۱۹ متوقف کرد؛ چرا که نسل دوم و پیشرفته‌تری در راه بود.

نسل دوم

نسل دوم در کنار آیپد و آی مک جدید در تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۱۹ به صورت رسمی پا به بازار فناوری گذاشت. به طور مسلم این نسل بهبودهای زیادی نسبت به نسل قبلی خود داشت، گرچه از نظر ظاهری و طراحی تفاوت محسوسی بین این دو نسل مشاهده نشد.

از نظر سخت افزاری اما، استفاده از تراشه‌های جدید H1 به نسل دوم ایرپاد کمک کرد تا کیفیت و طول عمر بیشتری داشته باشد.

ایرپاد

این ایرپاد پایه‌ ای، مانند سری ۱ که دیگر تولید نمیشود، بهصورت یک ساقه ی نازک، طراحی شده استبا توجه به اینکه فاقد ویژگی‌ هایی مانند حذف نویز، شفافیت صدا و همچنین پشتیبانی از صدای فضایی است، قیمت ارزان تری نسبت به دیگر airpod های اپل داردلازم به ذکر است که شفافیت صدا قابلیتی است که درست برعکس حذف نویز عمل کرده و باعث میشود صداهای محیطی به شکلی طبیعی و واضح شنیده شوند.

خود ان نیز انواع گوناگونی دارد که برخی از آن ها قابلیت شارژ بیسیم را هم فراهم میکنندالبته، برای خرید چنین ایرپادی، باید قطعا هزینه بیشتری پرداخت کرداین هزینه توسط خود اپل ۳۰ دلار در نظر گرفته شده استدیگر قابلیت ان هم پشتیبانی از جفتسازی سریع با آیفون، کنترل های صوتی Hey Siri و به اشتراک گذاری صدا است.

اولین ویژگی بارز این نسل از ایرپاد مجهز بودن به حسگرهای نور و شتاب سنج‌هایی است که به ایرپاد این امکان را می‌دهد که با خارج شدن از گوش موسیقی را به صورت خودکار قطع کند.

به علاوه، این دستگاه به گونه‌ی طراحی شده است که با شروع تماس تلفنی موسیقی را قطع می‌کند تا شما بدون نیاز به حرکت اضافی بتوانید به تماس خود پاسخ دهید. این قابلیت به صورت معکوس نیز اجرا می‌شود، به این معنی که به صورت خودکار و با پایان تماس پخش موسیقی خود را از سر می‌گیرد.

شرکت اپل همچنین برای این ایرپاد خود دستیار صوتی Siri را به کار گرفته است تا تنها با دوبار ضربه زدن بر روی آن بتوانید فعالش کنید. این ایرپاد می‌تواند ۵ ساعت کامل برای شما موسیقی پخش کند، بدون اینکه شارژ تمام کند. از همه بهتر اینکه با تنها ۱۵ دقیقه شارژ شدن در داخل جعبه قادر خواهد شد که ۳ ساعت در اختیار شما قرار بگیرد. شما می‌توانید میزان شارژ ایرپاد نسل دوم را از طریق چراغ LED که به این منظور بر روی ایرپاد تعبیه شده است، تشخیص دهید و یا از ویجت موبایل خود نیز وضعیت و میزان شارژ باقی مانده باتری آن را مشاهده کنید.

از معایب نسل دو، در برابر دیگر مدلها عدم مقاومت آن در برابر تعریق و آب استایرادی که میتواند برای ورزشکاران، استفاده از آن در فصل تابستان و زیر باران محدود کننده باشداین ایرپاد، همچنین، ویژگی صدای EQ تطبیقی را نیز ندارداین قابلیت، صدای خروجی از هدفون را مطابق با آناتومی گوش کاربر تنظیم میکندبه این ترتیب او صدا را طبیعی تر خواهد شنید و آسیبهای وارد شده به گوش نیز کاهش خواهد یافت.

نسل ایرپاد پرو:

در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۹ ایرپاد پرو رونمایی شد که نسبت به نسل‌ قبلی خود تفاوت‌های بسیاری داشت. از مهم‌ترین این تفاوت‌ها قابلیت شارژ بی سیم این ایرپاد در کنار شارژ از طریق پورت لایتنینگ آن است. جالب اینجاست که شما می‌توانید به راحتی و تنها از طریق باکس ایرپاد پرو را بدون نیاز به سیم شارژ کنید.

طراحی این ایرپاد، به‌ گونه‌ ای است که وارد عمق بیشتری از گوش ‌میشودهمچنین، گوشواره های سیلیکونی آن در سه اندازه مختلف، قابل تنظیم بوده و بنابر این، ایمنی آن بیشتر از انواع دیگر airpod است. شما می‌توانید ۴.۵ ساعت موسیقی بی‌وقفه را توسط ایرپاد پرو گوش کنید و برای اینکه یک شبانه روز یعنی ۲۴ ساعت از آن استفاده کنید، کافی است که آن را درون جعبه سفید رنگش قرار دهید تا شارژ شود. قابلیت فست شارژی که شرکت اپل برای این ایرپاد خود در نظر گرفته است، این امکان را فراهم می‌آورد که تنها با ۵ دقیقه شارژ تا یکساعت از آن استفاده کنید.

ایرپاد پرو، مانند دیگر نسلهای های ایرپاد اپل از جفتسازی سریع آیفون، کنترلهای صوتی Hey Siri و به اشتراکگذاری صدا پشتیبانی میکندهمچنین، در برابر آب و تعریق نیز مقاوم است.شاید تنها نقطه ضعف این ایرپاد قیمت بسیار گران تر آن نسبت به نسل های پیش از خودش باشد.

و اما قابلیت عالیه دیگری که ایرپاد پرو نسبت به ایرپاد ۲ دارد، دریافت گواهینامه ضد آب IPX4 است. در واقع ایرپاد پرو به گونه‌ی طراحی شد که اگر در معرض قطرات آب و یا عرق قرار بگیرد، دچار مشکل نخواهد شد و می‌توانید به راحتی در هنگام ورزش کردن از آن استفاده کنید. البته دقت کنید که ایرپاد پرو کاملاً ضدآب نیست و نمی‌توان از آن در استخر و حمام استفاده کرد.

ایرپاد

نسل  ۳

این محصول اپل در مقایسه با ایرپاد نسل ۲ قابلیت های بیشتری دارد. airpod اپل نسل ۳ از قابلیت صدای فضایی و شارژ بی سیم در همه انواع خود، بهره میبردصدای فضایی، باعث میشود که صدا زنده و با کیفیت سالن های آکوستیک تئاتر، شنیده شودمقاومت ایرپاد نسل ۳ در برابر تعریق و آب نیز برتری بزرگ آن، نسبت به ایرپاد های قدیمیتر محسوب میشود.

از دیگر ویژگی‌های آخرین نسل ایرپاد شرکت اپل که پیشرفت داشته، عمر باتری آن است. شما می‌توانید بدون وقفه ۶ ساعت موسیقی را با Air Pod 3 گوش کنید و اگر در باکس و محفظه‌ی خودش باشد، می‌تواند تا ۳۰ ساعت پشت سر هم موسیقی پخش کند. قابلیت شارژ سریع به شما این امکان را می‌دهد که تنها با ۵ دقیقه شارژ تا یک ساعت از آن استفاده کرده و با یک ساعت شارژ سریع صددرصد باتری ایرپاد خود را فول کنید.

 از دیگر ویژگی‌ های ایرپاد اپل۳ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از صدای EQ تطبیقی
 • پشتیبانی از جفت سازی سریع آیفون، کنترل های صوتی Hey Siri و به اشتراک گذاری صدا
 • پشتیبانی از تکنولوژی MagSafe یا همان اتصال مغناطیسی به آیفون، به‌ منظور شارژ

ایرپاد نسل سوم از نوع پشت باز است و برخلاف پرو در طراحی آن از سری‌های سیلیکونی خبری نیست. این طراحی ویژه باعث خواهد شد که شما در هنگام استفاده از آن کمتر احساس ناراحتی داشته باشید. به علاوه، باعث خواهد شد که صدای محیط اطراف را در هنگام استفاده به راحتی متوجه شوید. در واقع شرکت اپل تصمیم گرفته است که شما در هنگام استفاده از این ایرپاد به محیط اطراف خود آگاه بمانید و در دنیای موسیقی غرق نشوید.

مجهز بودن Air Pods3 به حسگر پوست کمک می‌کند که بلافاصله بعد از قراردادن ایرپاد در گوش و یا بیرون آوردن آن از گوش موسیقی پخش یا قطع شود. حسگر نیرو آن کمک می‌کند تا با سرانگشتی بتوانید به آن فرمان‌های صوتی بدهید. با یک ضربه آهنگ را متوقف یا پخش کنید؛ با دو ضربه آهنگ بعدی و با سه ضربه آهنگ قبلی را پخش کنید یا با ضربه زدن و نگه داشتن انگشت خود دستیار صوتی Siri را فعال نمایید.

البته در نظر داشته باشید که اگر از گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌کنید، در استفاده از دستیار صوتی و یا صدای فراگیر با محدودیت روبرو خواهید شد. توصیه می‌کنیم برای گوشی‌های اندرویدی خود به سراغ سایر برندهای هندزفری بی سیم بروید.

مقایسه و تفاوت 

 1. ایرپاد نسل ۳ و Pro با داشتن گواهینامه IPX4 در برابر قطرات آب و عرق مقاوم هستند. در صورتی ایرپاد نسل ۲ این ویژگی را ندارد.
 2. از نظر وزنی این سه مدل با یکدیگر متفاوتند:

ایرپاد نسل ۲: وزن هر ایرپاد ۸ گرم و وزن باکس شارژ برابر با ۴۰ گرم است.

ایرپاد نسل ۳: وزن هر ایرپاد ۴.۲۸ گرم و وزن باکس شارژ برابر با ۳۷.۹۱ گرم است.

ایرپاد Pro: وزن هر کدام از ایرپادها به ۱۰.۸ گرم و وزن محفظه شارژ آن به ۴۵.۲ گرم می‌رسد.

 1. ایرپاد پرو دارای سری‌های سیلیکونی در سایزهای مختلف است که به آن کمک می‌کند، راحت‌تر در گوش نگه داشته شود، در صورتی که سایر مدل‌های ان فاقد این سری‌ها هستند.
 2. هر سه مدل قابلیت دسترسی به دستیار صوتی Siri را برای اجرای فرمان‌های چون برقراری تماس تلفنی، کم یا زیاد کردن صدا، پخش و قطع کردن موسیقی و … را دارند.
 3. کنترل‌های صوتی در ایرپاد پرو هوشمندانه و پیشرفته‌تر از دو مدل دیگر است
 4. برای مکالمه نیز باتری هر کدام مدت زمان مختلفی جوابگو خواهند بود:ایرپاد ۲: حداکثر ۳ ساعت مکالمه و ۱۸ ساعت با محفظه شارژ

  ایرپاد پرو: حداکثر ۳.۵ ساعت مکالمه و ۱۸ ساعت با باکس شارژ

  ایرپاد ۳: حداکثر ۴ ساعت مکالمه و ۲۰ ساعت با محفظه شارژ

ودر اخر در این مقاله به معرفی و مقایسه مدل های مختلف ایرپاد پرداختیم. اینکه شما کدام یک را انتخاب کنید به نیازها و بودجه مالی شما بستگی دارد.

قابلیت‌ ها و قیمت انها به ترتیب افزایش ‌می یابدازجمله این قابلیتها میتوان به ضد آب بودن نسل ۳ و ایرپاد پرو و قابلیت حذف نویز یا شفاف کردن آن در همه ایرپاد ها به جز airpod نسل دو اپل اشاره کرد.

در نهایت، باید گفت که انتخاب از بین انواع ایرپاد اپل ، باید با توجه به بودجه، دیگر دستگاه هایی که قرار است با آن‌ ها جفت شوند، امکانات و نحوه استفاده کاربر انجام شود.