ویژگی های iOS 17

به گفته مارک گرمن، iOS 17 قرار است برخی از ویژگی‌هایی که کاربران بیشتر از همه خواهانشان بودند را بالاخره به iOS اضافه کند. اما با وجود اضافه شدن این ویژگی‌ها، این آپدیت برخلاف سیستم‌عامل iOS 16 با تغییرات خیلی زیادی همراه نیست چرا که اپل بیشتر تمرکز و نیروی خود را به توسعه یک سیستم‌عامل برای هدست واقعیت مجازی خود معطوف کرده است. در هر صورت، در ادامه می‌توانید آخرین اخبار و شایعاتی که در مورد iOS 17 منتشر شده‌اند را بخوانید.

پشتیبانی از اپلیکیشن‌های شخص ثالث

یکی از شایعاتی که درباره ویژگی های iOS 17 منتشر شده، مربوط به اپلیکیشن‌های شخص ثالث است. در یکی از شایعات اخیر ادعا شده بود که اپل در iOS 17، کم کم اکوسیستم آیفون را بازتر می‌کند و امکان توزیع اپلیکیشن از منابعی به غیر از اپ استور فراهم خواهد شد.

همچنین گفته می‌شود که استفاده از NFC برای پرداخت‌های بدون تماس با سیستم‌هایی به غیر از اپل پی و نصب مرورگرهایی که از موتور رندرینگ وب کیت اپل پشتیبانی نمی‌کنند نیز در iOS 17 وجود خواهد داشت. همه این تغییرات، برای رعایت قانون جدید «بازارهای دیجیتال» اتحادیه اروپا ضروری هستند و برخی مدعی هستند که این تغییرات فقط برای کاربران اروپایی اعمال می‌شود.

ممکن است اپل در آینده، این تغییرات را در سطح جهانی هم پیاده‌سازی کند. پیش‌بینی می‌شود که این شرکت حداقل اقدامات لازم را برای پیروی از قانون بازارهای دیجیتال انجام دهد و احتمالا در آینده شاهد یکسری کشمکش‌های قانونی خواهیم بود.

در هر صورت، آزادی انتخاب بیشتری که کاربران آیفون در اتحادیه اروپا خواهند داشت، تجربه خوبی است و امیدواریم که کاربران سایر نقاط جهان هم این آزادی عمل را تجربه کنند. شرکت اپل در چند بازار دیگر از جمله در آمریکا هم تحت نظارت و موشکافی‌های ضد انحصاری قرار دارد و راهکارهایی که مقامات اتحادیه اروپا را راضی کنند، احتمالا برای پیشگیری از بروز مشکل و دردسر در سایر نقاط جهان هم موثر خواهد بود.

همچنین، با این کار اپل می‌تواند برای همه نقاط جهان یک نسخه از iOS تهیه کند و نیازی به تست و نگهداری از نسخه‌های مختلف برای مناطق متفاوت نخواهد داشت.

پشتیبانی از مرورگرهای شخص ثالث بدون وب کیت

در iOS 17 به غیر از مجاز شدن اپ استورهای شخص ثالث، الزام استفاده از وب کیت (WebKit) برای پشتیبانی از مرورگرهای شخص ثالث نیز حذف می‌شود و اپل به آنها امکان می‌دهد که از موتورهای خودشان استفاده کنند.

در حال حاضر، طبق قوانین اپل، مرورگرهای شخص ثالث مثل کروم و فایرفاکس باید با استفاده از موتور مرورگر اپن سورس اپل، یعنی وب کیت برای iOS ساخته شوند؛ اما بر اساس قانون جدید اتحادیه اروپا، اپل اجازه ندارد سایر مرورگرها را مجبور کند که حتما از وب کیت استفاده کنند.

ممکن است این تغییرات فقط برای اروپا در نظر گرفته شده باشند و مثل تغییراتی که در بخش قبل به آنها اشاره کردیم، این احتمال وجود دارد که کاربران سایر نقاط جهان به چنین تغییراتی دسترسی نداشته باشند.

 پشتیبانی از هدست‌ واقعیت ترکیبی اپل iOS 17

هدست واقعیت مجازی/افزوده اپل قرار است به‌عنوان یک دستگاه مستقل وارد بازار شود و حتی اپ‌استور جداگانه‌ای هم داشته باشد. اما انتظار داریم اپل پشتیبانی از این هدست را به iOS نیز اضافه کند. هرچند هنوز مشخص نیست این پشتیبانی به شکل و در چه سطحی خواهد بود.

هر آنچه باید درباره هدست واقعیت ترکیبی اپل بدانید

امکان نصب برنامه از منابعی به‌جز اپ‌استور

با توجه به قانون Digital Markets Act تصویب شده در اتحادیه اروپا، اپل باید اجازه Sideloading یا نصب برنامه از منابع متفرقه به جز اپ‌استور را از سال ۲۰۲۴ به کاربران بدهد. براساس اخبار، اپل قصد دارد این قابلیت را از iOS 17 در اختیار کاربران قرار دهد. البته ممکن است این امکان تنها برای کاربرانی که در اروپا هستند در دسترس باشند. به این ترتیب کاربران قادر خواهند بود اپلیکیشن‌ها را بدون اپ‌استور روی آیفون خود نصب کنند.همچنین توسعه‌دهندگان برنامه‌ها دیگر لازم نیست برنامه‌هایشان را در اپ‌استور بارگذاری و به اپل مالیات بدهند. البته گزارش شده که اپل همچنان قصد دارد برای نصب برنامه‌ها، حتی از منابعی به‌جز اپ‌استور، از آن‌ها مبلغی دریافت کند.

امکاناتی برای بهبود دسترس‌پذیری

طبق اطلاعاتی که در رابطه با ویژگی های iOS 17 به دست آمده، امسال برای بهبود دسترس‌پذیری در این سیستم‌عامل، شاهد پیاده‌سازی تغییرات جدیدی خواهیم بود که از جمله آنها می‌توان به پیشرفته‌تر شدن ابزار تبدیل متن به گفتار، امکان آموزش دادن اپل برای ایجاد یک نسخه دیجیتال از صدای خودتان، قابلیت جدید اشاره کردن و حرف زدن (point-and-speak) برای اپلیکیشن ذره‌بین و یک رابط کاربری ساده‌تر برای پیمایش راحت اشاره کرد.

اپلیکیشن خاطره‌نویسی iOS 17

اپل در حال طراحی یک اپلیکیشن خاطره‌نویسی است که به کاربران امکان می‌دهد با ثبت وقایع زندگی روزمره، فعالیت‌ها و افکار خودشان را پیگیری کنند. به گفته وال استریت ژورنال، این اپلیکیشن رفتار کاربران را تحلیل می‌کند تا وضعیت کلی زندگی روزمره آنها را مشخص کند؛ از جمله اینکه چه مدت زمانی را در خانه سپری می‌کنند و اینکه مثلا یک روز خاص با الگوی همیشگی زندگی آنها تفاوت دارد.

این اپلیکیشن موضوعاتی را که کاربر می‌تواند درباره آنها مطلب بنویسد، پیشنهاد می‌دهد و قابلیت تشخیص دوستانی که در نزدیکی هستند را دارد. همچنین می‌توان این اپلیکیشن را با تماس‌های صوتی و پیامک‌ها ادغام کرد؛ اما همه تحلیل‌ها و داده‌ها روی گوشی باقی می‌مانند. احتمالا اپلیکیشن خاطره‌نویسی آیفون برای iOS 17 منتشر می‌شود.

به‌روزرسانی کارپلی

اپل در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان ۲۰۲۲ نسخه جدید کارپلی را به‌صورت پیش‌نمایش معرفی کرد. این نسخه به شکل بهینه‌تری با خودرو ادغام شده بود و امکان کنترل تنظیماتی مثل میزان بلندی و تغییر فرکانس رادیو خودرو را به کاربر می‌داد. اپل همچنین قصد دارد پشتیبانی از چندین نمایشگر و همچنین ویجت‌ها را به کارپلی اضافه کند. از آنجایی که اولین خودروها با نسخه جدید کارپلی قرار است در اواخر سال ۲۰۲۳ وارد بازار شوند، به احتمال زیاد پشتیبانی از این نسخه در iOS 17 اضافه خواهد شد.

بررسی و بیان ویژگی های اپل کارپلی و چگونگی کار با آن – فروشگاه تک یک

مرکز کنترل

طبق اظهارات منابعی که قبلا هم طرح‌های اپل را به درستی پیش‌بینی کرده بودند، در iOS 17 شاهد ایجاد تغییرات مهمی در مرکز کنترل خواهیم بود. انتظار می‌رود که تغییر طراحی مرکز کنترل یکی از مهم‌ترین ویژگی های iOS 17 باشد؛ اما در حال حاضر اطلاعاتی در رابطه با جزئیات این تغییرات به غیر از قابلیت سفارشی‌سازی و تغییرات رابط کاربری، در دسترس نیست.
از زمان رونمایی iOS 11 در سال ۲۰۱۷، مرکز کنترل iOS تغییرات چشمگیری نداشته است.

جستجوی بهتر iOS 17

نسخه های جدید iOS اغلب با بهبودهایی در جستجو و Spotlight ارائه می شوند و به نظر می رسد iOS 17 نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

اخیرا توجه زیادی به ChatGPT و دیگر تجربه‌های چت بات که از هوش مصنوعی آموزش‌ دیده در محتوای وب استفادهمی‌کنند، شده است، اما ما از اپل انتظار هیچ چیز کاملاً پیشرفته ‌ای نداریم.

شایعات در مورد بهبود جستجو چیز مشخصی نیست ، اما در گذشته، اپل برای ساده سازی نتایج جستجو، مکان یابی متن در عکس هاو فیلم ها و امکان جستجوی سوژه های خاص در تصاویر به کاربران را کار کرده استممکن است در آپدبت جدبد بهبودهایی در همهاین ویژگی‌ ها همراه با قابلیت‌ های جستجوی جدید در راه باشد.

یکی از زمینه‌هایی که نیاز مبرمی به بهبود دارد، جستجوی درون برنامه‌ای اپل است، مثلا عملکرد جستجوی برنامه تنظیمات اغلب نتایج قابل اعتمادی را برای تنظیمات مورد نظر ارائه نمی دهد، بنابراین امیدواریم که این مورد تحت چتر بهبود جستجوباشد.

قابلیت های جدید ios 17 فاش شد - فروشگاه آنلاین باغ کالا

عملکرد بیشتر داینامیک آیلند

اپل داینامیک آیلند را با آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس معرفی کرد و با سری آیفون ۱۵ امسال، انتظار می‌رود همه مدل‌ ها به جای ناچ ، ازداینامیک آیلند استفاده کنند.

در حال حاضر، داینامیک آیلند می‌تواند تایمر، امتیازات ورزشی، تماس‌های تلفنی دریافتی، هشدارهای باتری کم، تأییدیه ‌های ApplePay، وضعیت شارژ، مسیرهای نقشه‌ ها و موارد دیگر را نمایش دهد، اما همچنان در کارهایی که می‌تواند انجام دهد، به خصوص برایبرنامه های شخص ثالث بسیار محدود است.

در حالی که ما جزئیات زیادی در اختیار نداریم، ظاهراً اپل در حال برنامه ریزی برای اضافه کردن قابلیت های بیشتری به داینامیک آیلندبرای مفیدتر کردن آن استبرای مثال، سیری ممکن است به این بخش منتقل شودوقتی سیری را فعال می‌کنید، نماد سیری می‌تواند درجزیره پویا به جای پایین صفحه نمایش داده شود، که باعث می‌شود سیری مزاحمت کمتری ایجاد کند.

آپدیت iOS 17 گوشی های آیفون؛ کدام آیفون‌ها به نسخه جدید سیستم‌عامل بروزرسانی می‌شوند؟ - اخبار علمی و فناوری، گوشی های هوشمند، آموزش و پژوهش

آپدیت‌های اپلیکیشن Health 

اپلیکیشن Health در حال ادغام شدن با آیپد است تا کاربران آیفون و آیپد بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

همچنین، این اپلیکیشن شامل یک حالت پیگیری وضعیت است که به کاربران امکان می‌دهد وضعیت روحی خودشان را ثبت و پیگیری کنند، به سوالاتی درباره اینکه روزشان چطور بوده پاسخ دهند و بعدا نتایج را در گذر زمان مشاهده کنند. برای کاربرانی که مشکلات بینایی مثل نزدیک بینی دارند هم امکانات جدیدی وجود خواهد داشت.

سفارشی‌سازی اپل موزیک iOS 17

پیش‌بینی می‌شود که در iOS 17 اپل موزیک اینترفیس ساده‌تری داشته باشد و متن ترانه‌ها مستقیما روی صفحه قفل قابل مشاهده باشد.

فایند مای (Find My)

ظاهرا اپلیکیشن فایند مای و قابلیت‌های مربوط به آن هم تغییراتی خواهند داشت که با هدف آپدیت اطلاعات لوکیشن ایجاد شده‌اند.

آموزش پیدا کردن آیفون و ایرپاد گم شده با اپلیکیشن فایند مای | فراسیب

اپلیکیشن والت iOS 17

به گفته خبرنگار بلومبرگ، یکی از ویژگی های iOS 17 ایجاد تغییراتی در اپلیکیشن والت است که البته جزئیات این تغییرات مشخص نیست.

به گفته یک افشاگر دیگر، در پایین اپلیکیشن والت یک نوار پیمایش وجود خواهد داشت که قابلیت‌های مختلف را از هم تفکیک می‌کند و شامل دسته‌هایی مثل کارت‌ها، پول نقد، کلیدها، شناسه‌ها و غیره خواهد بود.

طبق این گزارش، کاربران می‌توانند با پایین کشیدن صفحه، به یک اینترفیس جستجو برای پیدا کردن یک کارت یا رمزعبور خاص دسترسی پیدا کنند و یک دکمه «تراکنش‌ها» هم در این نسخه وجود دارد. این تغییرات به پیدا کردن قابلیت‌های خاص مثل اطلاعات تراکنش‌ها و رمزها کمک خواهند کرد.

بهبود قابلیت‌های سیری

بدون شک سیری در iOS 15 و ۱۶ نسبت به قبل پیشرفته‌تر و قدرتمندتر شده است. بالاخره این دستیار هوشمند اپل امکان پردازش آفلاین را پیدا کرد که این تغییر به افزایش سرعت کارها و ارتقای حریم خصوصی کمک می‌کند. همچنین سیری نسبت به قبل باهوش‌تر و قابل اطمینان‌تر شده و از نظر درک آنچه روی صفحه قرار گرفته و واکنش نشان دادن به آن، بسیار بهتر عمل می‌کند.

اما سرعت پیشرفت و بهبود عملکرد سیری خیلی زیاد نیست و همچنان دستیار گوگل از نظر سرعت و عملکرد، بهتر از سیری است.

پیشرفت‌های جدید مدل‌های زبانی مثل ChatGPT انتظار کاربران را از هوش مصنوعی افزایش داده و حالا نباید سیری نسبت به سال قبل صرفا یک پیشرفت ۲۰ درصدی داشته باشد. بلکه انتظار می‌رود که این بار شاهد تغییرات چشمگیری باشیم که با هر استفاده، برای ما قابل درک و لمس باشند.

سیری باید نسبت به قبل صدای بهتر، عملکرد بهتر، قابلیت‌های بیشتر و تشخیص‌های درست‌تری داشته باشد و تجربه گفتگو با آن مثل یک گفتگوی معمولی بین دو انسان باشد.

دستیار سیری اپل احتمالا در iOS 17 به داخل داینامیک آیلند منتقل خواهد شد - تکفارس

iOS 17 برای چه گوشی هایی میاد؟

هنوز کاملا مشخص نیست که iOS 17 برای چه گوشی هایی میاد ؛ اما می‌توانیم بر اساس انتشار نسخه‌های قبلی، حدس بزنیم کاربران کدام‌ گوشی‌های از نسخه جدید بهره‌مند می‌شوند.

۱۶iOS برای کاربران سری آیفون ۷ منتشر نشد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که امسال، آیفون ۸ که در حال حاضر عمر آن به بیشتر از ۵ سال می‌رسد، در لیست گوشی‌های سازگار با iOS 17 قرار نگیرد. احتمال حذف آیفون X هم از این لیست وجود دارد، چون عمر این گوشی هم به بیشتر از ۵ سال می‌رسد.

در یکی از شایعات جدید، این گمانه زنی تایید شده است؛ اما برخی منابع مدعی هستند که هر گوشی آیفون که iOS 16 را دریافت کرده باشد، امکان دریافت آپدیت جدید را هم خواهد داشت.

دستگاه‌هایی که iOS 17 برای آنها قابل نصب خواهد بود، عبارتند از:

 •  آیفون ۱۵
 • آیفون ۱۴
 • آیفون ۱۳
 • آیفون ۱۲
 •  آیفون ۱۱
 •  آیفون Xs
 •  آیفون XR
 •  آیفون X
 •  آیفون SE (2020)
 •  آیفون SE (2022)