مک پرو با چیپ پرچمدار M2 Ultra و قیمت ترسناک ۶۹۹۹ دلار معرفی شد

Mac Pro M2 Ultra

سرانجام پس از اخبار و شایعات مختلف Mac Pro جدید با چیپ قدرتمند M2 Ultra توسط کمپانی اپل معرفی شد تا پس از ۴ سال شاهد اولین به‌روزرسانی بزرگ برای مک پرو باشیم. کامپیوتر جدید Apple در تاریخ ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) با قیمت ۶۹۹۹ دلار عرضه خواهد شد.

اپل در خلال رویداد پربار WWDC 2023 خود از مدل ۲۰۲۳ کامپیوترهای مک پرو خود رونمایی کرد. به این ترتیب، کوپرتینویی‌ها پس از گذشت چهار سال، سرانجام کامپیوترهای رومیزی جذاب و گرانقیمت خود را بروزرسانی کردند.

اپل این نسل مک پرو را به چیپست قدرتمند و اختصاصی M2 Ultra مجهز کرده و فرآیند انتقال از پردازنده‌های اینتل به چیپست‌های سری M را تکمیل کرد.هر چند که از نظر ظاهری مک جدید مشابه نسخه قدیمی اینتل با پنلی شبیه به رنده! است اما تغییرات اصلی درون دستگاه پیاده سازی شده‌اند. همانطور که گفتیم Mac Pro از چیپ قدرتمند M2 Ultra و همچنین شش اسلات PCI Express Gen 4.0 بهره می‌برد و البته که باید هشت پورت تاندربولت را نیز به آن اضافه کنیم. همچنین در بالاترین پیکربندی گرافیکی با ۷۶ هسته و ۱۹۲ گیگابایت حافظه برای این مدل در نظر گرفته شده است. به گفته اپل پیکربندی مذکور می‌تواند تا ۳ برابر سریع‌تر از نسخه قدیمی اینتلی باشد.

Apple Mac Pro نسخه‌های M2 Ultra و PCIe Gen 4 را با قیمت ۷۰۰۰ دلار آمریکا  ارائه می‌کند - نوین پرداز

Mac Pro M2 Ultra ۲۰۲۳ در مقایسه با نسل پیشین خود چه پیشرفت‌هایی داشته است؟

طراحی مک پرو ۲۰۲۳ کاملا مشابه با نسخه پیشین است و همان ظاهر منحصربفرد را ارائه می‌کند. با این وجود، تفاوت اصلی این دو مدل در تراشه مورد استفاده در آن‌هاست.

همانطور که گفتیم Mac Pro از چیپ قدرتمند M2 Ultra و همچنین شش اسلات PCI Express Gen 4.0 بهره می‌برد و البته که باید هشت پورت تاندربولت را نیز به آن اضافه کنیم. همچنین در بالاترین پیکربندی گرافیکی با ۷۶ هسته و ۱۹۲ گیگابایت حافظه برای این مدل در نظر گرفته شده است. به گفته اپل پیکربندی مذکور می‌تواند تا ۳ برابر سریع‌تر از نسخه قدیمی اینتلی باشد.

اپل ادعا کرده که قدرتمندترین مدل از مک پرو ۲۰۲۳ حدودا سه برابر قدرتمندتر از همتای اینتل خود خواهد بود.

تراشه M2 Ultra به کار رفته در مک پرو جدید تشکیل شده از دو چیپست ام ۲ مکس است که با فناوری UltraFusion اپل به یکدیگر متصل شده‌اند.این چیپست همچنین با پردازشگر ۲۴ هسته‌ای و پردازنده گرافیکی حداکثر ۷۶ هسته‌ای، سی درصد سریع‌تر و قدرتمندتر از تراشه M1 Ultra خواهد بود.

همانطور که گفته شده شش اسلات PCIe نسل چهارم نیز برای این مک پرو در نظر گرفته شده و با این که شاهد آخرین نسخه این فناوری نیستیم اما همچنان سرعت فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهد که برای بسیاری کاربران ارزشمند است.

اپل آیپد پرو 2022 را با تراشه 3 نانومتری M2 معرفی می‌کند