اپل watchOS 10 را با ویجت‌های جدید و اپ‌های بازطراحی‌شده معرفی کرد

watchOS 10

اپل در WWDC 2023 همراه با رایانه‌های مک جدید،‌ از نسخه‌های تازه سیستم‌عامل‌های خود نیز رونمایی کرد که شامل watchOS 10 می‌شود. به‌روزسانی اخیر سیستم‌عامل ساعت‌های هوشمند اپل از ویجت‌های جدیدی بهره می‌برد که کار با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند و اکنون ویجت‌ها بهتر از گذشته می‌توانند اطلاعات گوناگون را در اختیار کاربران قرار دهند. برخی از اپلیکیشن‌ها هم شاهد بازطراحی بوده‌اند تا تجربه بهتری را برای دارندگان ساعت‌های اپل به ارمغان بیاورند.

کلیدی‌ترین تغییر سیستم عامل watchOS 10، افزوده شدن ویجت‌های بیشتر برای دسترسی سریع به اطلاعات شخصی است.

بسیاری از کاربران تمایلی به باز کردن یک به یک برنامه‌ها برای انجام امور خود را ندارند و همین موضوع باعث شده تا همچون iOS، سیستم عامل اپل واچ هم بسیاری از برنامه‌ها را به شکل ویجت نمایش دهد.

نمایش ویجت‌ها با الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای کاربران شخصی‌سازی می‌شوند و بر حسب نیاز کاربر به او نمایش داده خواهند شد.با چرخاندن غربیلک کناری ساعت، امکان دسترسی سریع و آسان به آن‌ها وجود خواهد داشت. همچنین نحوه استفاده از کلید فیزیکی هم کمی عوض شده است و کاربران می‌توانند با فشردن آن، به بخش‌های گوناگونی دست پیدا کنند.

مانند هر سال، واچ‌فیس‌های جدید با پالت‌های رنگی تازه نیز به واچ‌اواس اضافه شده است. اپل توجه خاصی به امکانات مرتبط با دوچرخه‌سواری داشته و امکان پایش زنده، نمایش مسیر پیموده‌شده و جزئیات بیشتر را فراهم ساخته است.از این طریق، اپل واچ قادر خواهد بود با بر قراری اتصال بلوتوث به سنسورهای دوچرخه، اطلاعات گسترده‌تری را به کاربر ارائه دهد.

اپل watchOS 10 را معرفی کرد؛ بزرگ‌ترین بازطراحی ویجت‌ها و اپلیکیشن‌های اپل  واچ|فروشگاه مرکزی سامسونگ سنتر | Samsung center

اپلیکیشن Health در watchOS 10 نیز شاهد تغییرات گسترده بوده است و اکنون می‌تواند میزان قرارگرفتن کاربر در معرض نور خورشید را به‌لطف ویژگی Vision اندازه‌گیری کند.

با به همراه داشتن همزمان آیفون و اپ واچ، همچنین می‌توانید اطلاعات عملکرد و تحلیل آن را روی گوشی نیز ببینید.

اپل ادعا دارد که تمامی اطلاعات جمع‌آوری‌شده به‌صورت رمزگذاری‌شده در داخل برنامه باقی می‌مانند و امکان دسترسی خارجی به آن‌ها وجود نخواهد داشت.

توپوگرافی محدوده کوه نوردی نیز می‌تواند کمک شایانی به ورزشکاران داشته باشد.

بالاخره جدای از سلامت فیزیکی، سلامت روانی نیز در دستور کار اپل و ساعت‌های هوشمند آن قرار گرفته است که کاربران را قادر می‌سازد بر احساسات و عواطف خود شناخت بیشتری داشته و تغییرات خلق و خوی خود را زیر نظر داشته باشند.همچنین قابلیت‌های سلامت چشم برای کاربران اپل واچ و دارندگان گوشی‌های آیفون در دسترس خواهد بود. اپل واچ قادر خواهد بود مدت زمان قرار داشتن در معرض نور خورشید را بررسی کند و بدین طریق کاربر را از شرایط دچار شدن به نزدیک ‌بینی یا دوبینی دور نگه دارد. نزدیک نگه داشتن نمایشگر گوشی یا تبلت به چشم نیز توسط این ساعت تشخیص داده خواهد شد.

آپدیت watchOS 10 بزرگ‌ترین به‌روزرسانی اپل واچ از سال 2015 خواهد بود

برنامه‌های World Clock و Workout در واچ‌اواس ۱۰ شاهد بازطراحی بوده‌اند و برنامه‌های سایر توسعه‌دهندگان هم ازاین‌پس به‌شکل جدیدی برای نمایش تمام‌صفحه بهینه‌سازی می‌شوند. ارزیابی وضعیت روحی و میزان تمرکز با محاسبه تعداد دفعات استفاده از آیفون یا آیپد یا سنجش استرس و اضطراب از دیگر قابلیت‌های جدید در watchOS 10 هستند.