هر آنچه باید درباره ی اپل پارک بدانید

اپل پارک:در عصری زندگی می‌کنیم که زندگی روزمره ما بسیار زیاد و حتی بیش از آنچه که خودمان تصور کنیم با تکنولوژی و وسایل مرتبط با تکنولوژی درگیر شده است. با توجه به حضور روزافزون فن آوری در زندگی هر شخص، پس بسیار طبیعی خواهد بود که ابزار و لوازمی که مربوط به دنیای تکنولوژی هستند هم نقش پر رنگی پیدا می‌کنند. با این اوصاف رقابت شدیدی بین شرکت‌های آی تی در سرتاسر جهان در گرفته تا با ایجاد پیشرفت در محصولاتشان، بتوانند گوی سبقت را از رقبا بربایند. در این مقاله قصد داریم درباره مقر مهم شرکت اپل یا همان اپل پارک با شما صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

اپل پارک چیست؟ودر کجا واقع شده؟

شاید اصلی ترین سوالی که در مورد هر پدیده ای به ذهن انسان میرسد، این باشد که آن پدیده چیست؟ پس بسیار طبیعی است که وقتی اولین بار نام اپل پارک به گوش ما میرسد، بلافاصله سوال کنیم که اپل پارک چیست؟ اپل پارک به نوعی یک پردیس فن آوری به حساب می آید که متعلق به شرکت اپل است.طراحی این ساختمان توسط نورمن فاستر انجام شده‌است. اپل پارک که با بودجه‌ای ۵ میلیارد دلاری ساخته‌شده‌است، بیش از ۱۲ هزار کارمند را درون خود جای می‌دهد.

اپل پارک در ۱.۲ مایلی شرق پردیس اصلی اپل واقع شده است. اپل از سال ۱۹۷۷ در کوپرتینو حضور داشته است ، به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفت به جای انتقال به مکانی ارزان تر و دورتر ، در منطقه ساخت و ساز کند. بطور مشخص اپل پارک در شهر کالیفرنیا در کشور آمریکا واقع شده است.

اپل پارک حالا یکی از گرانقیمت‌ترین ساختمان‌های جهان به حساب می‌آید - سخت افزار مگ

ساخت اپل پارک چقدر هزینه داشت؟

در ابتدا تخمین زده شد که این محوطه فضای باز هزینه نیمی میلیارد دلار خواهد داشت. زیر بنای آن ۱۶۰ میلیون دلار هزینه داشت. اما (به طور کلی در مورد پروژه های بزرگ ساختمانی)، هزینه های بیش از حد افزایش یافته است. هزینه ساخت اپل پارک به کمتر از ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ و تقریبا ۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۳ رسیده است، اگر چه گزارش شده است که اپل به دنبال راه هایی برای مقابله با این یک میلیارد دلار است. اپل با توجه به مطالبات دقیقش در مورد طراحی، مواد و غیره شناخته شده است، اما هزینۀ زیاد این پروژه موجب اختلاف نظر شده است. در سال ۲۰۱۳، گزارش شد که سهامداران عصبانی در معرض حمله به این پروژه قرار گرفتند و آن را به عنوان عجیب و غریب بودن برچسب گذاری کردند. پس از آن، اپل احتمالا آن را می پذیرد. هزینه نهایی ۵ میلیارد دلار صرف هزینه زیادی می شود، اما هنوز هم تنها ۲.۳ درصد از ذخایر نقدی جیانگستون اپل را شامل می شود.

تاریخچه 

در سال ۲۰۱۷، درب های اپل پارک به روی کارمندان این شرکت باز شد، البته این اتفاق در حالی رخ داد که هنوز بخشهایی از این مکان در حال ساخت و ساز بود. حالا میخواهیم کمی دقیق تر در مورد تاریخچه اپل پارک صحبت کنیم:

در آوریل ۲۰۰۶، مدیر عامل وقت اپل، استیو جابز به شورای شهر کوپرتینو اعلام کرد که اپل ۹ ملک مجاور برای ساخت پردیس دوم به دست آورده است. ایده دفتر جدید توسط جابز و جانی آیو، طراح ارشد سابق اپل، ایجاد شده بود. جانی آیو انتخاب فوری شرکت اپل برای طراحی این پروژه بود و در طی پنج سال همکاری بسیار نزدیک با نورمن فاستر، طراحی جزئیات را انجام داد. از طراحی صفحه های شیشه ای گرفته تا طراحی دکمه های آسانسور که قرار بود استفاده شوند. خرید املاک مورد نیاز از طریق شرکت Hines Interests انجام شد،

که حداقل در برخی موارد این واقعیت را که اپل خریدار نهایی بود را فاش نکرد.تا آوریل ۲۰۰۸، اپل به دنبال مجوزهای لازم برای شروع ساخت نبود، بنابراین تخمین زده شد که این پروژه همانطور که در ابتدا پیشنهاد شده بود در سال ۲۰۱۰ آماده نخواهد شد. با این حال، ساختمانهای موجود در سایت به دلیل فعالیتهای آن در اختیار اپل بود.در نوامبر ۲۰۱۰ ، اخباری رسانه ای شد که اپل ۹۸ هکتار را که دیگر توسط HP Inc استفاده نمی شد خریداری کرده است.در ۷ ژوئن ۲۰۱۱، جابز جزئیات طراحی معماری ساختمانهای جدید و اطراف آنها را به شورای شهر کوپرتینو ارائه داد. اتفاق غم انگیز این بود که استیو جابز زنده نماند تا شاهد شروع ساخت و ساز باشد. جابز چند ماه بعد در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ درگذشت.

در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۳، شورای شهر کوپرتینو پس از شش ساعت بحث، به اتفاق آرا برنامه های اپل برای پردیس جدید را تأیید کرد. اندکی پس از آن ، کار تخریب برای آماده سازی محل ساخت و ساز آغاز شد. در ۲۲ فوریه ۲۰۱۷ ، اپل نام رسمی این محوطه وسیع را « اپل پارک » اعلام کرد و یک سالن اجتماعات هم بنام استیو جابز نامگذاری شد.

طراحی و امکانات

شرکت Foster + Partners بریتانیا، معماران این ساختمان عظیم هستند. پروژه های پیشین شامل استادیوم ومبلی، ایستگاه متروی کانر کانادایی، فرودگاه استنست، پل هزاره لندن، دفتر مرکزی HSBC در کاناری قناری، مرکز تکنولوژی Maclaren و برج Hearst در نیویورک هستند. در مصاحبه ای با نورمن فاستر، موسس و رئیس فاستر + او توضیح داد که از ایده یک میدان در لندن، که در آن خانه ها یک پارک را احاطه کرده اند، الهام گرفته شده است. این در نهایت به طراحی حاضر تبدیل شد: یک ساختار دایره ای در اطراف یک پارک بزرگ در فضای باز. فاستر همچنین توضیح داد که در هنگام برنامه ریزی ساختمان، معماران مجبور بودند بخش های مختلفی را که نیاز به همکاری با یکدیگر دارند، در نظر بگیرند. طبق گزارشات، یک شرکت هلندی به نام Arco برای کارکنان اپل به منظور استفاده از فضاهای کاری باز و جلوگیری از فضای اداری مشابه میزهای ۱۸ پایی سفارشی طراحی کرده است. ۵۰۰ قطعه وجود خواهد داشت و اگر قرار باشد پایان یابد تقریبا به طول بازار ملی در واشنگتن دی سی خواهد بود.

اپل پارک با طراحی جذاب خود رسما افتتاح شد | ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی

منبع برق اپل پارک

در مورد میزان مصرف انرژی برق در مجموعه اپل پارک، میتوان گفت که جزو مقرون به صرفه ترین و کم مصرف ترین مجتمع های فن آوری در جهان از حیث مصرف برق به شمار میرود. در آوریل ۲۰۱۸ ، اپل اعلام کرد که در این مجتمع کاملاً از انرژی های تجدید پذیر استفاده می شود.صفحات خورشیدی نصب شده در پشت بام برخی از ساختمانهای اپل پارک می توانند ۱۷ مگاوات نیرو تولید کنند که برای تأمین ۷۵ درصد از انرژی مورد استفاده در طول روز کافی است. نکته ی جالب در بکار گیری این پنل های خورشیدی برای تامین انرژی، اپل پارک را به یکی از بزرگترین سقف های خورشیدی جهان تبدیل می کند.

۴ مگاوات دیگر با استفاده از پیل های سوختی بلوم انرژی در محل تولید می شود که از سوخت های زیستی یا گاز طبیعی تأمین می شوند. نکته ی جالب دیگر برای صرفه جویی در مصرف انرژی این است که هوا آزادانه بین فضای داخلی و خارجی ساختمانها جریان می یابد، تهویه طبیعی هوا ایجاد می کند و نیاز به سییستم های تهویه هوا یا تهویه مطبوع را تقریبا برای ۹ ماه از سال از بین میبرد.

حقایق جالب در مورد پارک

تا اینجای مقاله سعی کرده ایم از زوایای گوناگون به اپل پارک نگاه کنیم. در این قسمت میخواهیم موضوعات جالبی که در این محل وجود دارد و دانستن آنها ممکن است برای هر مخاطبی جالب و بامزه باشد را بیان کنیم:

 • نزدیک به ۱۰۰۰ دوچرخه وجود دارد که کارمندان میتوانند برای جا به جا شدن در محوطه اپل پارک از آنها استفاده کنند.
 • پارکینگ مجزا برای دوچرخه ها در نظر گرفته شده است که بصورت همزمان ۲۰۰۰ دوچرخه را میتوان داخل این محوطه پارک کرد.
 • یک مرکز فیتنس و ورزشی با مساحت ۱۰ هزار متر مربع وجود دارد که همه جور امکانات ورزشی برای کارمندان این مجموعه در آن پیش بینی شده است.
 • تکنولوژی استفاده شده برای ساخت سازه ها به گونه ای است که هنگام زلزله، نزدیک به ۴ فوت در همه جهات قابلیت جا به جا شدن دارند و این باعث کم شدن خسارات ناشی از زلزله میشود.
 • با توجه به نوع ساخت سازه ها و استفاده از دیوارهای عظیم الجثه شیشه ای در ساخت آنها، در حال حاضر اپل پارک از جهت استفاده از عظیم ترین شیشه ای منحنی در سطح جهان رکورددار است.
 • هفت کافی شاپ در اپل پارک وجود دارد که یکی از بزرگترین آنها، در سه طبقه ساخته شده که بصورت همزمان امکان پذیرایی از ۳ هزار نفر را دارد.
 • ساختمان‌هایی برای امور تحقیق و توصعه به مساحت ۲۸ هزار متر مربع در قسمت جنوبی اپل پارک واقع شده اند که نزدیک به ۲ هزار نفر در آنها مشغول فعالیت هستند.طبقه آخر هر ساختمان دپارتمان متشکل از تیم های طراحی صنعتی و رابط انسانی است که قبلاً توسط Jony Ive رئیس طراحی اداره می شدند.
 • در سال های اخیر ، اپل برای ارائه خدمات بهداشتی با دسترسی بهتر و ارتقا سطح سلامت در محل کار شرکت ، کلینیک های مراقبت در شهر سانتا کلارا را آغاز کرد. ایده وارد کردن مراقبت های بهداشتی به جامعه ، عنصر فراگیری را افزایش می دهد و تغییرات عمده ای در گزینه های مراقبت های بهداشتی سنتی در بیشتر شرکت ها ایجاد می کند.
 • تقریبا ۸۰ درصد فضای کلی محوطه اپل پارک را فضای سبز تشکبل میدهد.
 • با توجه به مساحت زیاد فضای سبز و درختان پر شماری که برای این محوطه در نظر گرفته شده است، از سیستم مدرن آبیاری استفاده میشود تا به وسیله بازیافت آب مصرفی، آبیاری درختان به بهترین شکل و با کمترین میزان هدر رفت آب انجام شود.
 • تقریبا ۳۰۹ گونه درخت در کل محوطه اپل پارک مورد استفاده قرار گرفته و کاشته شده است.