بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل

باتری

روش ها و ترفندهای خاصی وجود دارد که با استفاده و توجه به آن ها می‌توانید عمر باتری یا همان قدرت شارژدهی گوشی موبایل خود را افزایش دهید. هر چه تلفن‌های همراه به طور فزاینده‌ای به ابزار درگیر شدن ما با هر جنبه‌ای از زندگی دیجیتال تبدیل می‌شوند، باتری آن‌ها نمی‌توانند، نیاز این فعالیت‌ها را تامین کنند.تلفن‌های هوشمند این روزها به همان سرعتی رشد کرده‌اند؛ که هر کسی به آن احتیاج دارد، بنابراین؛ اکنون بیشتر دغدغه‌ها در مورد جنبه‌ها و قطعات دیگر آن مانند باتری است؛ در نتیجه، تولیدکنندگان و فروشندگان قطعات و نرم‌افزارها، محصولات خود را برای افزایش عمر باتری گوشی، بهینه می‌کنند.طول عمر باتری در حال بهبود و ارتقا است، اما باتری معمولا به همان کارایی که روز اول بوده، قابل استفاده نمی‌باشد. اما شما می‌توانید برخی از تنظیمات و نکات مهم را در اینجا یاد بگیرید؛ تا به شما کمک کند نهایت استفاده از باتری را داشته باشید.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با فعال سازی قابلیت Power Saving

تقریبا تمام گوشی های موبایل امروزی قابلیتی تحت عنوان Power Saving Mode به معنای “حالت ذخیره سازی انرژی” دارند که با فعالسازی آن تنظیمات گوشی به طور خودکار در حالتی بهینه‌سازی می‌شوند که کمترین مصرف شارژ باتری در دستگاه به وجود آید. بنابراین اگر از این قابلیت در گوشی خود استفاده کنید، مقدار مصرف شارژ باتری دستگاه به حداقل میزان ممکن می‌رسد و به نوعی شاهد افزایش عمر باتری گوشی خواهید بود. متاسفانه استفاده از حالت Power Saving Mode خیلی در بین کاربران رایج نیست و کمتر کاربری از این ویژگی برای ذخیره کردن شارژ باتری گوشی استفاده می‌کند.

بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل

برنامه‌هایی که با وجود کارایی ضعیف و بدرد نخور، مصرف بالایی در باتری دارند

در منوی تنظیمات Android، قسمت battery را انتخاب کنید، جایی که گزارش سلامت باتری را در مورد این که آیا برنامه‌های شما به طور عادی اجرا می‌شوند، دریافت می‌کنید. در صورت تخلیه مقدار زیادی از انرژی battery در پس زمینه، در اینجا هشدار داده می‌شود. روی سه نقطه در سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید و استفاده از باتری را انتخاب کنید تا بفهمید؛ دقیقاً چه چیزی از باتری شما استفاده می‌کند. خرابی کامل برنامه‌ها را مشاهده می‌کنید و گرافیکی که نشان می‌دهد چگونه باتری تخلیه شده است و همچنین بر اساس الگوی استفاده فعلی، چقدر باتری کاهش یافته است.

از طریق منوی battery؛ به برخی از ویژگی‌های مفید اضافی نیز دسترسی دارید. گزینه Battery Saver را پیدا خواهید کرد که احتمالاً به طور پیش‌فرض ۱۵٪ تنظیم می‌شود، اما می‌توانید در مواقع ضروری فرصت استفاده از باتری را بیشتر کنید. فعال کردن battery saver برخی از ویژگی‌های دستگاه را غیر فعال کرده و برخی استفاده از برنامه را محدود می‌کند. Adaptive Battery نیز برنامه‌هایی را که در پس زمینه فعالیت می‌کنند، نظارت می‌کند و در صورت وجود استفاده بیش از حد از باتری توسط برخی برنامه‌ها، یک اعلان را مشاهده می‌کنید که به شما برای افزودن برنامه به این لیست هشدار می‌دهد.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با تنظیم مدت زمان شارژ باتری

درست است که گوشی های موبایل به طور هوشمندانه طراحی شده‌اند و زمانی که برای مدت زمان طولانی به شارژ متصل باشند و battery آن ها فول شارژ شود، انتقال انرژی از شارژر به battery را غیر فعال می‌کنند، اما این مسئله بدان معنا نیست که می‌توانید آزادانه گوشی موبایل خود را از صبح تا شب در شارژ بزنید! متاسفانه زمانی که گوشی های موبایل به شارژر متصل هستند، شدت جریانی که از شارژر به باتری منتقل می‌شود منجر به داغ شدن باتری خواهد شد. هرچقدر شدت و مدت زمان باقی ماندن این گرما بیشتر باشد، باتری لیتیوم یونی گوشی بیشتر آسیب می‌بیند و با افت توان رو به رو می‌شوند.

وقتی که برای مدت زمان های طولانی گوشی را به شارژ می‌زنید، گرمای طولانی مدتی در دستگاه به وجود می‌آید که این گرما آسیب جدی به battery گوشی وارد خواهد کرد و منجر به کاهش عمر باتری می‌شود. پس یکی دیگر از بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل این است که دستگاه را برای مدت زمان طولانی به شارژ نزنید و به محض اینکه باتری آن به اندازه کافی شارژ شد، گوشی را از شارژر جدا کنید.

بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل

 برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا هستند را ببندید

حتی اگر Android Pie را اجرا نمی‌کنید و به Adaptive Battery دسترسی ندارید، می‌توانید بررسی کنید که چه برنامه‌هایی در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و در صورتی که به آن‌ها نیاز ندارید، متوقفشان کنید. برای دستیابی به این ، در Android Pie فقط از پایین صفحه انگشت خود را بکشید. توجه داشته باشید که متوقف کردن برنامه فقط درصورتی مفید است که شما بعداً آن را مجدداً راه‌اندازی نکنید؛ زیرا با بستن فرآیندهای پیش زمینه خود و باز کردن مجدد آن‌ها، انرژی بیشتری از باتری تخلیه می‌شود.

افزایش عمر باتری گوشی با خنک نگه داشتن گوشی

گرما دشمن باتری های لیتیوم یونی است! هرچقدر گرمای بیشتری به قطعات موبایل وارد شود عمر و توان و کیفیت شارژدهی آن ها کمتر می‌شود. بنابراین اگر قصد افزایش عمر battery گوشی موبایل خود را دارید، بهتر است همیشه آن را خنک نگه داشته و از داغ شدن بیش از اندازه آن جلوگیری کنید. انجام بازی های سنگین در گوشی برای مدت زمان های طولانی، متصل کردن گوشی به شارژر برای مدت زمان طولانی، متصل کردن گوشی به پاوربانک و استفاده همزمان از دستگاه و خیلی از عوامل دیگر می‌توانند منجر شوند که بدنه گوشی شما به شدت داغ شود. بنابراین برای افزایش عمر battery موبایل خود تا حد ممکن آن ها را خنک نگه دارید.

از اجرای خودکار برنامه‌ها در هنگام روشن کردن گوشی، جلوگیری کنید

امکان انتخاب برنامه‌هایی که با روشن کردن موبایل، اجرا شوند، هنوز یک ویژگی داخلی در Android نیست، اما در بسیاری از نسخه‌های سفارشی سیستم عامل مانند MIUI یافت می‌شود. خاموش کردن این قابلیت می‌تواند به ماندگاری بیشتر شارژ گوشی کاملا کمک کند.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با غیرفعال کردن بلوتوث و وای فای

همیشه سعی کنید در شرایطی که نیازی به بلوتوث یا وای فای ندارید، این دو قابلیت را در گوشی خود غیر فعال کنید. فعال بودن این دو قابلیت تاثیر به سزایی در مصرف شارژ و انرژی battery گوشی دارد. بنابراین وقتی به آن ها نیاز ندارید، آن ها را خاموش یا غیر فعال بگذارید. در این صورت شارژ باتری گوشی شما به مراتب با سرعت کمتری خالی خواهد شد و به نوعی عمر باتری گوشی افزایش پیدا می‌کند.

صفحه نمایش همیشه روشن را فعال کنید

ما مدتی است که شاهد تولیدکنندگان تلفن های مختلف از جمله نمایشگرهای همیشه روشن در تلفنهای هوشمند خود هستیم؛ اما در جدیدترین نسخه‌های اندرویدی این یک ویژگی استاندارد است که با نام Glance View شناخته می‌شود. در اصل این قابلیت؛ زمان، تاریخ و نمادهای نوتیفیکیشن را هنگام خاموش بودن صفحه، با استفاده از حداقل انرژی باتری، روی صفحه نمایش تلفن همراه، نمایش می‌دهد و می‌تواند مصرف باتری را برای افرادی که بیشتر از حد معمول ساعت و اعلانات را پیگیری می‌کنند، در مصرف بهینه باتری بسیار مفید باشد.

صفحه نمایش همیشه روشن را فعال کنید

افزایش طول عمر باتری موبایل خاموش کردن Adaptive Brightness 

ارزان‌ترین تلفن‌ها می‌توانند از نمایشگرهایی نسبتاً کسل کننده برخوردار باشند، اما بهترین تلفن‌ها به میزان روشنایی می‌رسند که در واقع می‌تواند به چشم شما آسیب برساند. افزایش نور صفحه؛ هنگام استفاده از تلفن همراه زیر نور مستقیم خورشید مفید است، اما در مواقع دیگر برای حفظ انرژی باتری موبایل و جلوگیری از استهلاک بیشتر ان، بهتر است؛ نور صفحه را کاهش دهیم. می‌توانید میزان روشنایی صفحه را در تنظیمات> صفحه نمایش> سطح روشنایی کاهش داده و به یک سطح مناسب تغییر دهید.

همچنین در نوار اطلاع رسانی کشویی بالای صفحه نمایش، یک نوار لمسی روشنایی نیز پیدا خواهید کرد. در حالی که در این منو هستید، روشنایی Adaptive را غیرفعال کنید چرا که در این حالت به صورت خودکار نور صفحه تغییر خواهد کرد و در محیط‌هایی مانند زیر نور چراغ خانه، این قابلیت به درستی عمل نخواهد کرد.

افزایش طول عمر باتری موبایل خاموش کردن Adaptive Brightness

افزایش عمر battery موبایل با عدم استفاده از موبایل دیتا (اینترنت سیم کارت)

گوشی موبایل شما به دو روش می‌تواند به اینترنت متصل شود. در روش اول به وسیله قابلیت وای فای به اینترنت متصل خواهید شد اما در روش دوم می‌توانید از قابلیت موبایل دیتا (Mobile Data) گوشی استفاده کنید که منجر به بکارگیری اینترنت سیم کارت می‌شود. برای اینکه عمر باتری گوشی موبایل خود را افزایش دهید توصیه ما این است که تا حد امکان از قابلیت موبایل دیتا استفاده نکنید. اگر مجبور به وصل شدن به اینترنت هستید، بهترین گزینه برایتان وصل شدن به اینترنت وای فای است. طبق بررسی های صورت گرفته مشخص شده که مصرف انرژی باتری در حالتی که از قابلیت موبایل دیتا استفاده شود بیشتر از حالتی خواهد بود که از شبکه وای فای استفاده به عمل می‌آید. پس برای افزایش عمر باتری گوشی خود استفاده از قابلیت وای فای را به موبایل دیتا ترجیح دهید.

 مدت زمان خاموشی خودکار صفحه نمایش را کوتاه کنید

هر بار که صفحه باز می‌کنید، برای یک دوره از پیش تعیین شده، حتی پس از اتمام کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، فعال می‌ماند! شما می‌توانید این مدت زمان را تنظیم کنید و هرچه کمتر صفحه نمایش روشن باشد، باتری کمتری هدر می‌رود. این گزینه را در تنظیمات> صفحه نمایش> پیشرفته> sleep ببینید.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با فعالسازی حالت پرواز

متاسفانه یکی دیگر از قابلیت هایی که در گوشی های موبایل ارائه شده اما اغلب کاربران از آن استفاده نمی‌کنند، حالت پرواز (Airplane Mode) است. زمانی که این حالت را فعال کنید تمام قابلیت های ارتباطی گوشی شما غیرفعال خواهند شد و این مسئله سبب می‌شود عمر battery گوشی افزایش یابد. در برخی شرایط واقعا فعالسازی حالت هواپیما لازم می‌شود. برای مثال زمانی که در حالت سفر با هواپیما هستید یا زمانی که در منطقه‌ای به سر می‌برید که آنتن سیم کارت و اینترنت ندارید یا زمانی که در جلسه هستید و غیره. در تمام این شرایط می‌توانید با فعالسازی حالت پرواز گوشی موبایل خود منجر به ذخیره سازی انرژی باتری آن شوید.

 حالت تاریک را فعال کنید

Dark Mode هنوز به اندروید تعبیه نشده است، هرچند به زودی در Android Q ارائه می‌شود. در این میان می‌توانید تصویر زمینه خود را با دقت انتخاب کنید، با یک طراحی تاریک نیاز به انرژی کمتری برای روشن کردن آن پیکسل‌ها می‌باشد.

حالت تاریک را فعال کنید

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با حذف اپلیکیشن هایی که در پس زمینه فعال هستند!

شاید تصور کنید که حذف اپلیکیشن ها هیچ تاثیری بر روی میزان مصرف شارژ battery گوشی نمی‌گذارد اما در عمل حداقل برای اپلیکیشن هایی که در پس زمینه فعال می‌مانند و اطلاعات خود را به روز می‌کنند اینطور نیست! یعنی نصب بودن اپلیکیشن هایی مثل واتساپ، تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام و غیره که اطلاعات خود را در پس زمینه به روز می‌کنند به طور خودکار منجر به افزایش مصرف شارژ باتری می‌شود. حتی اپلیکیشن هایی مثل اپلیکیشن های آب و هوا که وضعیت جوی را به صورت ویجت نشان می‌دهند هم منجر به افزایش مصرف شارژ باتری گوشی خواهند شد. دلیل مسئله هم مشخص است، چون این اپلیکیشن ها دائما با استفاده از اینترنت و رد و بدل اطلاعات، خود را به روز نگه می‌دارند بنابراین مشهود است که دائما در حال مصرف شارژ باشند.

 افزایش طول عمر باتری از طریق خاموش کردن لرزش 

بازخورد Haptic برای هشدار دادن به شما در مورد اعلان‌ها و تماس‌های دریافتی بسیار عالی است، اما آیا در صورت افزایش حجم تماس شما به آن نیاز دارید؟ برای لرزش تلفن شما نیرو لازم است، در نتیجه کاهش هر چه بیشتر مصرف باتری از منابع بیشتر، هم طول عمر آنی باتری را افزایش می‌دهد، هم طول عمر آتی آن را.

افزایش عمر باتری موبایل با غیر فعال کردن GPS

تمام گوشی های هوشمند قابلیت GPS یا مکان یابی را ارائه می‌کنند اما فعال بودن این قابلیت منجر می‌شود که مصرف شارژ battery گوشی شما به شدت افزایش یابد. بنابراین اگر به فکر افزایش عمر باتری گوشی موبایل خود هستید، بهتر است قابلیت GPS گوشی خود را غیر فعال کنید. در برخی مدل های خاصی گوشی های موبایل این امکان به کاربر داده می‌شود تا دقیقا فعال بودن قابلیت GPS را برای اپلیکیشن های خاص امکانپذیر یا ناممکن کند یا فقط اجازه دهد که اپلیکیشن در حالتی که توسط کاربر اجرا شده بتواند از قابلیت GPS استفاده به عمل آورد و در غیر این صورت به این ویژگی دسترسی نداشته باشد. پس یکی دیگر از روش های موثر برای افزایش عمر باتری گوشی موبایل مربوط به غیر فعالسازی GPS می‌شود.

بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل

گوشی خود را کمتر در نزدیکی مکان‌های گرم یا دستگاه‌های الکتریسیته قرار دهید

هر دستگاه شما کمتر داغ شود، طول عمر باتری موبایل بیشتر می‌شود. داغ بودن بیش از حد گوشی موبایل و استفاده از آن به مدت زمان بیشتر از حد معقول، بخصوص برای انجام و اجرای برنامه‌ها و بازی‌های سنگین، قطعا طول عمر باتری موبایل شما را کاهش می‌دهد.

افزایش عمر باتری گوشی موبایل با غیرفعالسازی جلوه های بصری، ویجت ها و غیره

تمام جلوه های بصری و انیمیشن هایی که در گوشی شما فعال هستند منجر به مصرف شارژ باتری می‌شوند. برای مثال ویجت هایی که روی گوشی فعال است یا انیمیشن هایی که برای چرخش مابین هوم اسکرین های اندروید ارائه می‌شوند و حتی لایو والپیپرها همگی برای ارائه جلوه های بصری شارژ باتری را مصرف می‌کنند. پس با کاهش این موارد می‌توانید مصرف شارژ باتری گوشی خود را هم کاهش دهید.

بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل

افزایش عمر battery موبایل با تعویض باتری

اگر فکر می‌کنید حتی با در نظر گرفتن روش ها و ترفندهایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم هم عمر باتری موبایل شما کم است، احتمالا باتری گوشی شما چندین سال است که تعویض نشده و حالا بخش عظیمی از ظرفیت اصلی خود را از دست داده و وقت آن رسیده که آن را تعویض کنید. اگر گوشی شما بدنه‌ای جداشدنی دارد و به battery آن دسترسی دارید، کافیست یک باتری اورجینال و مناسب گوشی خود را خریداری و در آن نصب نمایید. اما اگر گوشی شما قابی جدانشدنی دارد و نمی‌توانید شخصا به باتری آن دسترسی داشته باشید، می‌بایست تعویض battery را به تعمیرکاری مجرب واگذار کنید. بدین منظور می‌توانید از سرویس موبایل کمک استفاده به عمل آورید. باتری هایی که توسط کارشناسان موبایل کمک در گوشی مشتریان نصب می‌شوند شامل ضمانت اورجینال بودن هستند.

وقتی گوشی خریدیم؛ اولین بار شارژ battery چند درصد باشد، نیاز است شارژ شود؟

باتری موبایل شما وقتی حدود ۲۰% شد؛ بهتر است که شارژ اولیه شروع شود و لازم نیست که حتما آلارم شارژ battery فعال شود. دقت داشته باشید! در صورت خاموش شدن موبایل، باتری را در اسرع وقت شارژ کنید. علاوه بر این، از شارژ قبل از خواب (مثلا شب تا صبح) خودداری کنید، زیرا زمان شارژ قبل از خواب طولانی تر از زمان لازم برای شارژ است و همچنین ولتاژ کابل های برق معمولا در شب ناپایدار از روز است.

ویژگی‌های اضافی باتری‌ها گوشی موبایل

باتری‌های Ni-Mh در دمای زیر صفر عملکرد خوبی دارند ، عمر آن‌ها تا ۶۰۰-۸۰۰ دوره شارژ تخلیه کامل است (در صورت استفاده صحیح) با این حال، آن‌ها اصطلاحاً “اثر حافظه” هستند. باتری‌های لیتیوم یون اصلاً اثر حافظه ندارند. با این حال، آن‌ها از امپدانس داخلی بالاتری برخوردار هستند، به‌ویژه هنگامی که در دمای زیر صفر استفاده می‌شوند.

این امر می‌تواند باعث خاموش شدن خود به خودی تلفن در هنگام مکالمه یا در محیط یخ زده شود. در صورت استفاده صحیح، این نوع باتری‌ها می‌توانند تا ۵۰۰ تا ۶۰۰ چرخه شارژ تخلیه کامل را تحمل کنند. باتری‌های Li-Pol نیز فاقد هر گونه اثر حافظه هستند. در صورت استفاده صحیح، آن‌ها تا ۳۰۰-۴۰۰ دوره شارژ تخلیه کامل را تحمل می‌کنند. با استفاده از نکات فوق با کاهش مصرف باتری موبایل در شرایط خاص، عمر battery موبایل را نیز افزایش دهید.