گوگل از مشخصات و ظاهر نهایی پرچمدارانش رونمایی کرد؛ اولین تراشه اختصاصی گوگل با نام Tensor
گوگل از مشخصات و ظاهر نهایی پرچمدارانش رونمایی کرد؛ اولین تراشه اختصاصی گوگل با نام Tensor

اواخر روز گذشته گوگل امکان دیدن ظاهر اولیه Pixel 6 و Pixel 6 Pro که پرچمداران جدید شرکت خواهند بود را مهیا کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این پرچمداران می‌توان به استفاده از تراشه اختصاصی به همراه طراحی و سیستم جدید دوربین‌ آنها اشاره کرد.

وظیفه پردازش و اجرای فرامین در گوشی‌های Pixel 6 و Pixel 6 Pro بر عهده پردازنده جدید گوگل با نام tensor خواهد بود. تنسور یک تراشه با طراحی سفارشی سازی شده گوگل است، پس می‌تواند به‌دست شرکت شخص ثالث دیگری ساخته شود و فقط طراحی این تراشه به عهده گوگل بوده است. این کار مشابه ایده اپل در مورد تراشه‌های سری A این شرکت است.

گفتنی است که در مورد تراشه Tensor استفاده شده در سری ۶ پیکسل هنوز مشخصاتی فاش نشده است. همچنین در مورد اینکه کدام شرکت وظیفه ساخت این تراشه را به عهده خواهد گرفت نیز اطلاعات قطعی وجود ندادر. البته شایعات پیشین سامسونگ را تولیدکننده این تراشه می‌دانستند. از طرفی نیز گوگل ادعا کرده است که سری پیکسل ۶، سریع‌ترین، هوشمندترین و امن‌ترین گوشی پیکسلی خواهد بود که توسط گوگل ساخته شده است.

گوگل
تراشه Tensor به کار رفته در سری پیکسل ۶ گوگل

ویژگی‌های سری Pixel 6 در ظاهر و باطن

یکی از ویژگی‌های برجسته این تراشه، هوش مصنوعی و قابلیت‌های یادگیری ماشینی آن است که ظاهراً بیش از آنچه تاکنون گوگل بر روی تمام گوشی‌های پیکسل داشته است خواهد بود. در واقع به گفته گوگل، انگیزه اصلی سرمایه‌گذاری این شرکت بر روی تراشه اختصاصی خود همین مورد بوده، به‌طوری که می‌تواند ویژگی‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را به هر نحوی که بخواهد بر روی این تراشه پیاده‌سازی کند که این موضوع با تراشه‌های دیگر امکان پذیر نمی‌باشد.

ضمناً برخی از این ویژگی‌های هوشمند در سیستم جدید دوربین‌های سری پیکسل ۶ به کار خواهد رفت. در ظاهر هردوی گوشی‌های Pixel 6 و Pixel 6 pro از دوربین‌های واید و اولترا واید مشابه استفاده خواهند کرد، با این تفاوت که نسخه پرو به یک دوربین تله‌فوتو با بزرگ‌نمایی اپتیکال ۴ برابری نیز مجهز خواهد بود. البته اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از این گوشی‌ها هنوز در دست نیست.

ظاهر Pixel 6
ظاهر Pixel 6

ظاهر Pixel 6

همچنین به نظر می‌رسد گوگل بسیار بر روی ارتقای کیفیت فیلم‌برداری سری ۶ گوشی‌های پیکسل تمرکز کرده است. طبق گزارش‌های دریافتی از بررسی‌های اولیه Pixel 6، ظاهر امر این را نشان می‌دهد که کیفیت فیلم‌های ضبط شده با این گوشی در حد آیفون ۱۲ پرو مکس و حتی بهتر از آن می‌باشند.