نحوه اتصال به پروکسی واتساپ

آپدیت جدید برنامه واتساپ (WhatsApp) که به تازگی رونمایی شده شامل قابلیت ویژه‌ای به نام اتصال به پروکسی است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق سرورهای خاص امکان دسترسی به واتساپ را داشته باشند.با فعال کردن پروکسی واتس‌اپ امکان دسترسی بدون محدودیت به برنامه فراهم خواهد شد. این قابلیت یکی از جدیدترین امکاناتی است که متا به این پیام‌رسان اضافه کرده است؛ با فعال سازی این ویژگی حالا در واتساپ نیز مانند تلگرام می‌توانید از طریق پروکسی‌ها به برنامه دسترسی پیدا کنید.

فعال کردن پروکسی واتس‌اپ

همانطور که واتساپ در یک پستی در بلاگ خود اعلام کرده، کاربران از این پس پشتیبانی از سرورهای پروکسی به این پیام‌رسان اضافه شده است. این پروکسی‌ها حلقه سوم در ارتباط میان کاربر و واتساپ هستند و برای حفظ امنیت کاربران و حریم خصوصی آن‌ها و همچنین دور زدن محدودیت‌های اینترنتی کاربرد دارند.

به گفته واتساپ، کاربران می‌توانند از سرورهایی که توسط سازمان‌ها و افراد داوطلب برای انجام این کار راه‌اندازی شده‌اند استفاده کنند. به گفته متا پیام‌هایی که از طریق پروکسی ارسال شوند، مانند پیام‌های عادی، همچنان به‌صورت سرتاسر رمزگذاری خواهند شد.این قابلیت در نسخه آخر این اپلیکیشن در دسترس است. همچنین در نسخه وب و دسکتاپ نیز قابل استفاده خواهد بود.

چطور به پروکسی واتساپ وصل شویم؟

قابلیت پروکسی واتساپ تا حد زیادی با همین قابلیت در برنامه تلگرام شباهت دارد. برای اتصال به پروکسی واتساپ چه در سیستم‌عامل iOS و چه در اندروید کافی است وارد برنامه WhatsApp شوید. البته توجه داشته باشید که برنامه شما به آخرین نسخه آپدیت شده باشد.

در قدم بعد روی آیکون سه نقطه که در بالای صفحه قرار دارد ضربه بزنید. سپس در منوی باز شده گزینه Setting یا تنظیمات برنامه را انتخاب کنید. در ادامه روی گزینه Storage and data (داده‌ها و ذخیره‌سازی) ضربه بزنید و به پایین‌ترین بخش صفحه مراجعه کنید. در این قسمت گزینه‌ای به نام Proxy Setting (تنظیمات پروکسی) را پیدا کنید.

نحوه اتصال به پروکسی واتساپ

نکته: ممکن است اضافه شدن بخش پروکسی به برنامه تمامی کاربران مدتی طول بکشد. با این حال مطمئن شوید که برنامه مورد نظر شما از طریق بازارهای اپلیکیشن معتبر نظیر گوگل پلی (GooglePlay) و اپ استور (AppStore) دانلود و بروزرسانی شده باشند.

پس از ورود به بخش Proxy Setting، نشانی پروکسی موردنظر خود را وارد کنید. روی گزینه ذخیره (Save) ضربه بزنید تا فرایند اتصال به پروکسی واتساپ آغاز شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن عملیات نشانه تیک پدیدار می‌شود. در صورت مسدود بودن پروکسی باید نشانی جدید را وارد نمایید.

وارد کردن نشانی پروکسی

نحوه پیدا کردن پروکسی واتساپ

همانطور که می دانید برای استفاده از پروکسی whats app ابتدا باید پروکسی ها ساخته شود، اما برای افراد عادی که دانش فنی ساخته پروکسی را ندارند آسان ترین روش سرچ کردن در بخش جستجوی تلگرام با عنوان «پروکسی واتساپ» است. شما به راحتی می توانید وارد کانال های مربوطه شوید و از پروکسی های آماده و ساخته شده استفاده کنید.

واتساپ جدید با پروکسی

درست است که اخیرا نسخه جدید واتساپ قابلیت استفاده از پروکسی را برای کاربرانی که امکان بهره‌گیری آزاد از این برنامه را ندارند ارائه کرده است. اما این قابلیت فعلا تنها برای کاربران اندروید و آیفون در دسترس است. متأسفانه پروکسی واتساپ هنوز برای نسخه‌های ویندوز یا وب قابل استفاده نیست. البته در آینده ممکن است راهکارهایی در این زمینه نیز اعمال شود.

آی پی پروکسی واتساپ

برطبق گفته‌های مدیران شرکت واتساپ برای اتصال به پروکسی باید از آی پی سرورهای دارای پورت ۸۰، ۴۳۳ یا ۵۲۲۲ استفاده شود. با این حال توجه داشته باشید که ارائه‌دهندگان پروکسی واتساپ از آدرس IP شما باخبر هستند.

آیا امنیت پروکسی های Whatsapp بالا است؟

شرکت واتساپ پس از رونمایی قابلیت جدید به تمامی کاربران اطمینان داد که اضافه شدن پروکسی هیچ تأثیری در سطح امنیت برنامه نخواهد داشت. از آنجایی که عملکرد ارتباطی این برنامه از طریق پروتکل‌های رمزنگاری قدرتمند انجام می‌شود تمامی اطلاعات کاربران از جمله گفتگوها، تصاویر، ویدیو‌ها و فایل‌های صوتی همچنان محرمانه باقی خواهند ماند. به خاطر وجود همین ارتباطات رمزنگاری شده، ارائه‌دهندگان سرور پروکسی نیز نمی‌توانند به بررسی و شنود این برنامه بپردازند.