بررسی برنامه نقشه و مسیریاب نشان

اگر به دنبال یک مسیریاب کاربردی و جامع برای یافتن بهترین و سریع‌ترین مسیر به مقصد مورد نظر خود هستید، برنامه نقشه و مسیریاب نشان یکی از بهترین گزینه های پیش رویتان خواهد بود.

مقدمه‌ای در رابطه با اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان

نشان :

ممکن است برای شما هم پیش بیاید که به دلایل مختلف از جمله مسافرت و عدم آشنایی با شهر قادر به یافتن مقصد مورد نظر خود نباشید.

در چنین شرایطی اپلیکیشن های مسیریابی می‌توانند شما را در رسیدن به مقصد راهنمایی کنند. از بهترین برنامه هایی که در این راستا ارائه شده است، می‌توان به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان اشاره کرد.

در اپلیکیشن نشان راهنمای صوتی فارسی وجود دارد که به شما مسیر ها و جهت ها را در حین حرکت به سمت مقصد می گوید و همچنین این برنامه وضعیت ترافیک را بررسی می کند و سپس مسافت بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد را به شما نشان می دهد.

قابلیت های برنامه نشان

لازم است بدانید که برنامه مسیریاب نشان بر خلاف رقبایش، ترجیح داده که برای آپدیت اطلاعات وابسته به گوگل نباشد بنابراین از نقشه‌ های گوگل استفاده نکرده و به شخصی‌ سازی نقشه‌ های متن‌ باز OSM پرداخته است. این امر باعث شده تا برنامه نشان در قابلیت‌ هایی که در اختیار کاربر می گذارد دستش باز تر باشد که می توان گفت سایر محصولات ایرانی قادر به انجام این کار نبودند.

هزینه و سازگاری برنامه نقشه و مسیریاب نشان

برنامه نقشه و مسیریاب نشان به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است و به منظور استفاده از قابلیت های این برنامه نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. این برنامه تنها برای سیستم عامل اندروید عرضه شده و شامل نسخه آی او اسی نمی‌شود. بنابراین تنها کاربران دستگاه های اندرویدی قادر به استفاده از قابلیت های برنامه مذکور بر روی دستگاه خود خواهند بود.

برنامه نشان و رابط کاربری ساده و کاربردی آن

یکی از ویژگی های بارز این اپلیکیشن ایرانی رابط کاربری ساده آن است که باعث شده تا هر چه که کاربر به آن نیاز دارد برایش فراهم شود. بنابراین در برنامه مسیریاب نشان هیچ گونه پیچیدگی‌ که در سایر اپلیکیشن ها میبینیم وجود ندارد و کار کردن با آن برای هر فردی با هر سطحی از دانش آسان است. پس از بازکردن این برنامه می توان به راحتی مسیر خود را انتخاب کرده و به علاوه در این برنامه تمامی اماکن خدماتی، تفریحی و عمومی که هر یک دارای آیکون‌ های اختصاصی هستند در دسترس است.

مسیریاب نشان را می توان رقیبی جدی برای ویز در ایران دانست زیرا جذابیت‌ ها و اغلب امکانات مورد نیاز برنامه ویز را دارد و در کنار آن به کاربران از طریق زبان فارسی خدماتش را ارائه می کند.

در مجموع می توان گفت برنامه نویسان ایرانی که برنامه نشان را تولید کرده اند توجه بالایی به علاقه‌ مندی ایرانی‌ ها به اپلیکیشن ویز داشته اند زیرا زمانی که با این برنامه کار کنید شباهتش را با ویز به وضوح خواهید دید همچون گزارش ترافیک و سرعت گیر و دوربین کنترل سرعت.

تجربه و رابط کاربری برنامه نقشه و مسیریاب نشان

برنامه نقشه و مسیریاب نشان توسط توسعه دهندگان ایرانی ساخته شده و از محیط و راهنمای صوتی فارسی بهره می‌برد. بنابراین کاربران ایرانی می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مشکلی از این برنامه استفاده کرده و با آن ارتباط برقرار کنند. پس از اجرای برنامه مذکور برای نخستین بار، از شما خواسته می‌شود تا موقعیت یاب دستگاه خود را روشن کنید.

به منظور مسیریابی در برنامه نقشه و مسیریاب نشان می‌توانید گزینه “کجا می‌خوای بری؟” موجود در قسمت انتهایی صفحه را لمس کنید. برنامه مذکور شامل دسته بندی های مختلفی جهت نمایش مکان های عمومی پر کاربرد از جمله جایگاه سوخت، هتل، رستوران و غیره می‌شود. به عنوان مثال اگر به دنبال رستورانی در اطراف خود هستید، تنها کافیست تا گزینه رستوران را انتخاب کنید. بدین ترتیب لیستی از رستوران های شهر مورد نظر به همراه فاصله آن‌ها تا موقعیت مکانی فعلی شما نمایش داده می‌شود.

برنامه نقشه و مسیریاب نشان

اگر به دنبال مقصد خاصی هستید، می‌توانید در کادر جستجو موجود در قسمت فوقانی صفحه نام آن را وارد کنید و یا با لمس آیکون به شکل میکروفن به صورت صوتی به جستجوی مکان مورد نظر خود بپردازید. همچنین می‌توانید انگشت خود را بر روی مقصد مورد نظر در نقشه نگه داشته سپس در کادر نمایان شده گزینه مسیریابی را لمس نمایید. بدین ترتیب برنامه مسیریاب نشان با در نظر گرفتن ترافیک و مسافت بهترین مسیر را به شما پیشنهاد می‌کند. در صورت طولانی بودن مسیر، برنامه نقشه و مسیریاب نشان ممکن است چندین مسیر را به شما پیشنهاد دهد که با لمس گزینه سایر مسیرها قادر به مشاهده آن‌ها خواهید بود.

برنامه نقشه و مسیریاب نشان

با لمس گزینه مسیریابی فاصله و مدت زمان تقریبی رسیدن به مقصد برای شما نمایان خواهد شد. یکی از قابلیت های کاربردی برنامه نقشه و مسیریاب نشان مربوط به امکان مسیریابی خارج از طرح های زوج و فرد و یا ترافیک می‌شود. در صورتی که تمایل دارید تا مسیریابی از درون طرح ها انجام نشود، تنها کافیست تا تیک گزینه های “نرو تو زوج و فرد” و یا “نرو تو ترافیک” را بزنید.

برنامه نقشه و مسیریاب نشان

سخنگوی روان و فارسی برنامه نشان

یکی از ویژگی های کاربردی این برنامه که باعث کاهش تصادفات در حین رانندگی می شود است سخنگوی فارسی اپلیکیشن محبوب نشان است. با توجه به بررسی‌ های انجام شده، این ویژگی برنامه بسیار روان بوده و باعث می شود که راننده نیازی به تماشای صفحه موبایل خود نداشته باید و از این طریق به کاهش تصادفات کمک می کند.

حجم پایین اپلیکیشن نشان

اگر بخواهیم این برنامه ی کاربردی را با سایر اپلیکیشن های مشابه که معمولا دارای حجم بسیار بالایی هستند مقایسه کنیم باید بگوییم که حجم مسیریاب نشان بسیار اندک است. جالب است بدانید که حجمی که این برنامه در گوشی اندرویدی ما اشغال می کند با وجود تمام امکاناتی که در اختیارمان می گذارد چیزی حدود ۳۰ مگابایت می باشد.

 امکان ثبت گزارش

از دیگر قابلیت های برنامه نقشه و مسیریاب نشان می‌توان به امکان ثبت گزارش اشاره کرد. این موضع بدین معناست که در صورتی که در طول مسیر با تصادف، دوربین، ترافیک و یا اشکال در نقشه مواجه شدید می‌توانید با ثبت آن سایر کاربران را هم مطلع سازید. بدین منظور تنها کافیست تا آیکون مثلث در گوشه پایین و سمت راست صفحه را لمس کنید.

ویژگی های جانبی برنامه نقشه و مسیریاب نشان

برنامه نقشه و مسیریاب نشان از قابلیت افزودن مکان هایی نظیر منزل و محل کار به لیست مکان های شخصی جهت دسترسی سریع و آسان بهره می‌برد. به منظور دسترسی به این قابلیت نیازمند عضویت در برنامه خواهید بود. بدین منظور آیکون به شکل سه خط در گوشه پایین و سمت چپ صفحه را لمس نمایید. برنامه مذکور امکان عضویت با استفاده از شماره تلفن و یا حساب گوگل را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

برنامه نقشه و مسیریاب نشان

پس از ورود به حساب کاربری تنها کافیست تا مکان مورد نظر خود را بر روی نقشه انتخاب کرده و انگشت خود را بر روی آن نگه دارید. سپس در کادر نمایان شده آیکون به شکل سه نقطه را لمس کرده و گزینه افزودن به مکان های شخصی را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید از طریق این کادر موقعیت مکانی مورد نظر خود را از طریق سایر اپلیکیشن ها به اشتراک بگذارید.

برنامه نقشه و مسیریاب نشان

برنامه نقشه و مسیریاب نشان شامل قابلیتی تحت عنوان صفحه نمایش همیشه روشن هم می‌شود که با فعال سازی این قابلیت صفحه نمایش در طول مسیریابی خاموش نخواهد شد.

برنامه نقشه و مسیریاب نشان

جستجوی آدرس به صورت صوتی

شما می توانید با استفاده از امکاناتی که این برنامه در اختیارتان قرار می دهد، آدرس های مورد نظر خود را به حالت صوتی جستجو نمایید. اگر کلمات و نام اماکن مختلف را به شکل درست ادا کنید نیازی به تایپ آن ها نخواهد بود و می توانید به سرعت به مکان دلخواه خود بروید. همچنین در صورت نیاز، عملیات مسیریابی نیز آغاز خواهد شد.

طبق تجربیات، گفته می شود که جستجوگر صوتی این اپلیکیشن واقعا عالی کار می کند و در مقایسه با برنامه های دیگر که این قابلیت عملکردی بسیار ضعیف دارد، در برنامه نشان بسیار کاربردی و مناسب بوده است.

گزارش دوربین‌ ها، سرعت مجاز، سرعت گیر ها، تصادفات و ترافیک در مسیر

این ویژگی مسیریاب نشان را می توان کاملا منحصر به فرد دانست. گزارشات صوتی این برنامه در طول مسیر می تواند رانندگی را برای شما بسیار تسهیل کند و از تمامی وقایع در طول مسیر پیش از رسیدن به آن ها با خبر شوید تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. در صورتی که مراقب دوربین‌ های کنترل سرعت در طول مسیر نیستید و همیشه بخاطر این موضوع جریمه می‌ شوید، می توانید برنامه نشان را نصب کنید و به‌ راحتی از وجود دوربین ها مطلع شوید و دیگر ناچار به پرداخت جریمه نباشید.

مشاهده مکان های پرکاربرد اطراف خود

امکان مشاهده اماکن پرکاربرد عمومی در اطراف شما در برنامه نشان فراهم شده است. با استفاده از این برنامه می توانید تمامی اماکن عمومی همچون پمپ بنزین، سرویس بهداشتی، سینما، پارک و… را مشاهده کنید که این قابلیت می تواند در زمان سفر برای شما بسیار کاربردی واقع شود. به علاوه، در صورت نیاز این امکان را دارید تا با انتخاب مسیریابی مستقیم به این اماکن، به راحتی به مکان مورد نظر خود بروید.

امکان تکمیل نقشه برنامه نشان توسط کاربران

یکی از دلایلی که باعث شده برنامه نشان به یک اپلیکیشن کاربردی و پرطرفدار تبدیل شود این است که ادعایی بر کامل بودن خود ندارد. از این رو این امکان را برای کابران فراهم کرده است تا در صورت مشاهده اشکال و ایراد در جزئیات ارایه شده از معابر مختلف، آن را گزارش کنند و به تکمیل شدن این برنامه کمک کنند.

مشاهده نقشه به صورت دو بعدی، سه بعدی و شب و روز

امکان مشاهده نقشه به صورت دو بعدی و سه‌بعدی از دیگر قابلیت های جذابی است که این برنامه برای کاربران ارائه داده است. با استفاده از این قابلیت و با توجه به فراگیر بودن نقشه این برنامه در همه جاده‌ ها و شهرها، رانندگان می توانند پستی‌ بلندی‌ های موجود در مسیر خود را مشاهده کنند. علاوه بر حالت دو بعدی و سه بعدی بودن نقشه، امکان مشاهده نقشه در حالت شب و روز نیز برای کاربران فراهم شده است که برای بسیاری از افراد این قابلیت کاملا کاربردی و مهم است.

پیشنهاد کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به مقصد

هرچند که کار اصلی تمامی برنامه های مسیریاب این است که مسیر بین مبدا و مقصد را نشان دهند اما اپلیکیشن نشان این کار را به طور دقیق تری انجام می دهد و بهترین مسیر از نظر زمانی را به کاربر پیشنهاد می دهد. به بیانی دیگر باید گفت توجه برنامه نویسان این مسیریاب تنها بر روی نزدیک‌ترین مسیر متمرکز نشده و مسائلی مثل ترافیک و سرعت قانونی جاده نیز در پیشنهاد مسیر به کاربر در نظر گرفته شده است. علاوه بر مواردی که گفته شد، به علت اینکه برنامه نشان یک برنامه جامع و کامل است، در مسیریابی به مسائلی همچون طرح زوج و فرد و طرح ترافیک نیز توجه شده است که این موارد را نمی توان در هیچ یک از مسیریاب های ایرانی و خارجی مشاهده کرد.

در کنار چیز هایی که تا کنون گفته شد، با استفاده از این برنامه می توانید یک برنامه ریزی مناسب را در زمان رفتن به سوی مقصد و رسیدن به موقع خود داشته باشید زیرا در این مسیریاب زمان تقریبی رسیدن به مقصد نیز به شما نشان داده می‌ شود.

 

مسیریاب نشان یک ایده نو محسوب نمی‌شود چرا که اپلیکیشن های متعددی در زمینه مسیریابی ارائه شده‌اند. با این وجود قابلیت هایی نظیر راهنمای صوتی فارسی، ارائه رایگان، امکان مسیریابی خارج از طرح های ترافیک و زوج و فرد، هشدار سرعت غیر مجاز و نزدیک شدن به دوربین از وجه تمایز این برنامه نسبت به سایر اپلیکیشن های مشابه به شمار می‌رود.

نقاط قوت:

  • قابلیت مسیریابی در سراسر ایران
  • یافتن سریع‌ترین مسیر با توجه به وضعیت ترافیک
  • محاسبه فاصله و زمان رسیدن به مقصد
  • امکان مسیریابی خارج از طرح های ترافیک و زوج و فرد
  • هشدار سرعت غیر مجاز و نزدیک شدن به دوربین
  • دارای راهنمای صوتی فارسی
  • نمایش مکان های عمومی نظیر پمپ بنزین، هتل، رستوران و غیره در اطراف کاربر
  • امکان ذخیره مکان های شخصی و اشتراک گذاری موقعیت مکانی
  • قابلیت ثبت گزارش ترافیک، تصادف و دوربین

نقاط ضعف:

  • این اپلیکیشن تقریبا نقطه ضعفی ندارد