۱۰ اشتباهی که هنگام عکاسی با موبایل انجام می‌دهیم

دوربین یکی از قابلیت‌های جذاب گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود که باعث شده است بسیار از افراد نسبت به خرید آن‌ها ترغیب شوند. تقریباً همه‌ی مردم در سرتاسر جهان از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و این محصولات امکان ثبت عکس‌های سریع و باکیفیت مطلوب را دراختیار شما قرار می‌دهند.عکاسی با موبایل بسیار آسان است و این موضوع در مورد ثبت عکس‌های بد و بی‌فایده نیز صدق می‌کند. اما شما می‌توانید با پرهیز از ۱۰ اشتباه رایجی که در این مطلب آن‌ها را ارائه می‌کنیم، به راحتی با دوربین گوشی هوشمند خودتان عکس بگیرید و از نتیجه کار هم بسیاری راضی باشید.

۱. مشخص نبودن سوژه

موضوع عکس اهمیت بسیار زیادی دارد. سوژه همان چیزی است که تمرکز اصلی عکس شما باید روی آن متمرکز باشد و بدون سوژه‌ی مشخص، افراد با نگاه کردن به عکس شما دچار سردرگمی می‌شوند.

شاید این نکته کمی عجیب به‌نظر می‌رسد زیرا احتمالاً فکر می‌کنید وقتی کسی می‌خواهد با دوربین گوشی خود عکس بگیرد، سوژه‌ی او افراد دیگر یا اشیای پیرامون است. به‌هرحال تصاویر زیادی وجود دارند که وقتی به آن‌ها نگاه می‌کنیم، هدف اصلی عکاس در آن‌ها مشخص نیست و نمی‌دانیم سوژه‌ی اصلی چیست.

البته منظور ما از مشخص بودن سوژه فقط به عکاسی انتزاعی ختم نمی‌شود. در عکاسی انتزاعی، سوژه‌ها معمولاً غیرمتعارف هستند. منظور ما افرادی هستند که سعی دارند از سوژه‌ای عکس بگیرند اما موفق نشده‌اند.

به‌عنوان مثال امکان دارد در برخی سناریوها، سوژه‌ی موردنظر با زمینه‌ی عکس ترکیب شود و درنتیجه تشخیص آن از سایر المان‌های موجود در تصویر بسیار دشوار خواهد بود.

ازجمله دلایل دیگری که می‌تواند منجر به ثبت تصاویر مبهم شود می‌توان به فاصله‌ی زیاد سوژه، تاریکی بیش‌از حد محیط یا تاری تصویر اشاره کرد. این یک مشکل است زیرا عکس بدون سوژه‌ی مشخص، اصلاً جذاب به‌نظر نمی‌رسد.

دوربین

۲. استفاده از اپلیکیشن نامناسب

همان‌طور که می‌دانید هر گوشی هوشمند از یک برنامه دوربین پیش‌فرض بهره می‌برند که می‌توانید با آن عکاسی کنید. احتمالا شما در اکثر مواقع از این برنامه استفاده خواهید کرد که البته هیچ اشکالی هم ندارد. امکان تعریف یک دکمه میان‌بر و سرعت بالای استفاده، از جمله مزایای برنامه دوربین پیش‌فرض محسوب می‌شوند.

اما اگر بنا به هر دلیلی خواستید یک برنامه جداگانه دوربین را بر روی دستگاه خود نصب کنید، شما با انتخاب‌های بسیار متنوعی روبه‌رو خواهید شد. با نگاهی به اپ‌استور iOS یا گوگل پلی، می‌توانید موارد بسیار محبوب و کارآمدی را برای عکاسی با موبایل انتخاب نمایید. برنامه‌های مختلف را نصب و بررسی کنید تا با هر کدام که احساس راحتی بیشتری داشتید و یا نتایج قابل قبول‌تری دریافت کردید، عکاسی خود را ادامه دهید. تنوع زیاد این اپلیکیشن‌ها مطمئنا معیارهای مختلف شامل سادگی، امکان سفارشی‌سازی بالا، تنظیمات مختلف و غیره را ارائه خواهند کرد.

دوربین

۳. نوردهی نامناسب دوربین

نور، ستون فقرات عکاسی است. اگر نورپردازی را درست انجام دهید، عکس‌های شما شگفت‌انگیز به‌نظر خواهند رسید. ازطرف دیگر اگر هنگام عکاسی با گوشی هوشمند به نور توجه نداشته باشید، نتیجه‌کار ناامیدکننده و نامطلوب خواهد بود.

از آن‌جا که دوربین گوشی‌های هوشمند از حسگرهایی با ابعاد کوچک بهره می‌برد، نسبت به دوربین‌های معمولی برای ثبت تصاویر باکیفیت نیاز به نور بیشتری دارد. وقتی درطول روز از فضای باز عکس می‌گیرید مشکل چندانی در نوردهی وجود نخواهد داشت اما هنگام عکاسی در شب یا شرایط کم‌نور، این مورد می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی عکس داشته باشد.

هنگامی‌که نور کافی نباشد، دوربین این مشکل را به روش دیجیتالی و با افزایش ISO جبران می‌کند. اگرچه این روش تاحدودی اثربخش خواهد بود اما نویزهای دیجیتالی روی تصویر ایجاد می‌کند که کیفیت عکس نهایی را به‌میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

برای جلوگیری از مشکل نوردهی نامناسب، باید اطمینان حاصل کنید در مکان‌ها و مناطقی که نور کافی دارند عکس می‌گیرید.

اگر در شب عکاسی می‌کنید، برای نوردهی بهتر می‌توانید از چراغ‌های خیابانی یا وسایل روشنایی داخل خانه برای افزایش نور روی سوژه استفاده کنید. هر چیزی که به‌عنوان منبع‌نور در عکاسی با گوشی استفاده کنید، می‌تواند تفاوت زیادی در کیفیت تصاویر نهایی ایجاد کند.

دوربین

۴. قانون یک‌سوم دیگر چیست!

یکی از اشتباهات بسیار رایج در عکاسی با موبایل عدم توجه به قوانین و اصول پایه در این هنر است که از جمله می‌توان به قانون معروف یک‌سوم اشاره کرد. همین قانون به‌نظر ساده شاید مهم‌ترین جنبه عکاسی به‌حساب آید.

احتمالا تا به الان قابلیت Grid را در تنظیمات دوربین گوشی نادیده می‌گرفتید، اما باید بدانید که این قابلیت دقیقا برای رعایت هرچه بهتر قانون یک‌سوم و کادربندی صحیح درنظر گرفته شده است.

اما قانون یک‌سوم چه هدفی دارد؟ کلیت کار ساده است، شما با یک شبکه ۳ در ۳ مواجه هستید که به شما کمک می‌کند عکس‌های بهتری ثبت کنید. احتمالا رایج‌ترین راه برای تراز کردن سوژه، استفاده از خط عمودی چپ یا راست این شبکه است. اگر سوژه شما یک موجود زنده باشد، چشم‌هایش باید با خطوط افقی هم‌تراز باشد. در نتیجه، تصویری خواهید داشت که خط افق در آن رعایت شده و همچنین سوژه دقیقا در مرکز عکس قرار ندارد.

دوربین

۵. ویرایش بیش‌ازحد عکس

پس‌از گرفتن یک عکس با گوشی هوشمند خود، می‌توانید آن را به براساس نیازتان ویرایش کنید. با ابزارهای بسیار زیادی که امروزه دردسترس هستند می‌توانید تقریباً هر تغییری روی عکس‌های گرفته شده با  اعمال کنید و به‌عبارت دیگر، ویرایش می‌تواند به بهبود کیفیت و افزایش جذابیت عکس شما کمک کند.

از آن‌جا که ویرایش عکس براساس سلیقه‌های شخصی انجام می‌شود، شاید باعث شود برخی افراد تصاویر را بسیار جذاب توصیف کنند، درحالی‌که برخی دیگر به‌دلیل سلیقه‌ی شخصی می‌توانند نظری کاملاً متفاوت نسبت‌به دسته‌ی اول داشته باشند. علاوه‌براین توجه داشته باشید میزان ویرایش برای هر عکس می‌تواند متفاوت باشد. به‌همین دلیل میزان دقیقاً ویرایش برای بهبود یک عکس مشخص نیست.

بااین‌حال، امکان دارد برخی افراد پس از عکس گرفتن با گوشی هوشمند، زمان زیادی را صرف ویرایش آن کنند. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، تصویر بیش‌ازحد پردازش‌شده به‌نظر می‌رسد و زیبایی طبیعی خود را ازدست خواهد داد. ازجمله اشتباهات رایج در ویرایش عکس‌ها می‌توان به اشباع بیش‌از حد رنگ در تصاویر یا صاف کردن پوست اشاره کرد.

ویرایش بیش‌از حد می‌تواند باعث افزایش نویز دیجیتال روی تصاویر شود. هنگام مواجه با تنظیماتی مثل نوردهی، روشنایی و کنتراست باید دقت زیادی داشته باشید که عکس شما بیش‌از حد روشن نشود، درغیر این‌صورت امکان دارد نویزهایی در سایه‌های تصویر مشاهده کنید.

به‌طور مشابه، سیاه‌کردن بیش‌از حد عکس می‌تواند برخی جزئیات آن را در نواحی تیره‌تر ازبین ببرد.

دوربین

۶. ترکیب‌بندی برای آهنگ‌سازان است

کامپوزیشن یا ترکیب‌بندی مبحثی مهم در هنر عکاسی است که به عکس‌های شما ظاهری خاص و معنادار می‌بخشد. برای مثال با نگه‌داشتن متفاوت دوربین و ثبت عکس از زوایای مختلف از یک سوژه ایستاده می‌توانید نتایج بسیار متفاوتی داشته باشید.

اما همه می‌دانیم که کاربران چگونه با دوربین گوشی‌های خودشان عکس می‌گیرند! گوشی را از جیب بیرون آورده، برنامه دوربین را اجرا و عکس را ثبت می‌کنند و به راه خود ادامه می‌دهند. قوانین عکاسی برای دوربین‌های حرفه‌ای یا DSLR است، نه دوربین گوشی‌های هوشمند!

اما اگر به دنبال ثبت عکسی ماندگار و معنادار هستید، باید بدانید که قرار دادن سوژه در مکان مناسبی از عکس بسیار مهم است. همچنین برای کسب نتیجه بهتر باید از اصولی مانند نرخ طلایی (مشابه قانون یک‌سوم)، خطوط راهبردی بهره برده و نحوه استفاده از پس‌زمینه و پیش‌زمینه را یاد بگیرید.

 

دوربین

۷. استفاده از زوم دیجیتال دوربین

برخی افراد برای عکس گرفتن از سوژه‌هایی که فاصله‌ی زیادی با آن‌ها دارند، از قابلیت بزرگ‌نمایی گوشی هوشمند استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد دوربین گوشی‌ها برای ارائه‌ی قابلیت بزرگ‌نمایی، از زوم دیجیتال استفاده می‌کند که البته این ویژگی کیفیت عکس‌ را پایین می‌آورد.

لنزهای بزرگ‌نمایی معمولی برای دوربین‌های بزرگ‌تر، از زوم اپتیکال استفاده می‌کنند. در این حالت برای بزرگ‌نمایی بهتر و با کیفیت‌تر از عناصر شیشه‌ای داخل دوربین استفاده می‌شود تا وضوح عکس کاهش پیدا نکند.

ازطرف دیگر، زوم دیجیتال از روش‌های نرم‌افزاری برای برش دادن بهره می‌برد. در این سناریوها تصویر نهایی معمولاً کیفیت پایینی خواهد داشت.

اگر برای ثبت عکس به قابلیت بزرگ‌نمایی نیاز دارید سعی کنید ابتدا فاصله‌ی خود را با آن به کم‌ترین حد ممکن برسانید. اگر امکان نزدیک‌شدن به سوژه وجود ندارد، عکس خود را بدون بزرگ‌نمایی بگیرید و سپس موقع ویرایش آن را برش دهید. بدین‌ترتیب حتی با استفاده از قابلیت زوم، عکس‌هایی با کیفیت مطلوب ثبت خواهید کرد.

علاوه‌براین می‌توانید از لنزهای اضافه روی دوربین گوشی خوداستفاده کنید. درحال‌حاضر انواع لنزهای تله‌فوتو، اولتراواید و غیره در بازار وجود دارند که به ثبت تصاویر بهتر و جلوگیری از کاهش کیفیت آن‌ها کمک می‌کنند.

اگر مشخصات سیستم دوربین‌های چندگانه روی گوشی‌های هوشمند را بررسی کرده باشید، احتمالاً متوجه خواهید شد برخی از آن‌ها ادعا می‌کنند قابلیت بزرگ‌نمایی اپتیکال دارند.

آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل | پلازا

۸. استفاده مداوم از قابلیت بزرگنمایی دوربین

شما تمام ویژگی‌های موجود در بخش تنظیمات دوربین گوشی را بی‌خیال شده و احساس می‌کنید قابلیت زوم به‌درد شما می‌خورد. پس چرا همیشه از آن استفاده نکنید؟ تازه می‌توانید با بزرگنمایی به سوژه خود در حد زیادی نزدیک شده و یک نمای بسته یا عکس ماکرو را به ثبت برسانید!

شما احتمالا به‌ندرت به زوم دوربین احتیاج پیدا خواهید کرد، بنابراین بهتر است از آن دوری کنید. شاید برای ثبت یک عکس ماکرو به آن احساس نیاز کنید اما در سایر مواقع شما باید از ابزاری که میلیون‌ها سال تکاملش به‌طول کشیده استفاده کنید. بله از پاهای خود استفاده کرده و به سوژه نزدیک‌تر شوید! بزرگنمایی دیجیتال هیچ منفعتی برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

مشکل این نوع بزرگنمایی، کاهش دادن کیفیت عکس است. بهترین کار این است که تا جای ممکن به سوژه نزدیک شوید و یک عکس با کادربندی صحیح را ثبت کنید. اما اگر واقعا احساس کردید باز هم به مقداری زوم دیجیتال نیاز دارید، از آن استفاده نمایید.

عکاسی با موبایل

۹. عدم استفاده از حالت دستی

بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی، از دوربین‌های قدرتمندی بهره می‌برند که قابلیت‌های بسیار زیادی دراختیار کاربران قرار می‌دهند. البته اکثر افراد هیچ‌کدام از ویژگی‌های دوربین گوشی خود را بررسی نمی‌کنند و اکثراً از حالت خودکار برای عکاسی و فیلم‌برداری استفاده می‌کنند. این درحالی است که حالت دستی (Manual Mode) در برنامه‌ی دوربین بسیاری از گوشی‌های هوشمند، پتانسیل‌های بسیار زیادی دارد که شاید از آن‌ها بی‌اطلاع باشید.

باید اشاره کنیم حالت خودکار روی دوربین گوشی‌های هوشمند به‌دلیل پیشرفت‌های فراوان الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، در بسیاری از سناریوها با بررسی خودکار صحنه و سوژه، بهترین تنظیمات را برای گرفتن عکس اعمال می‌کند و این قابلیت بسیار جذاب است.

البته همان‌قدر که حالت خودکار هنگام عکاسی با گوشی‌های هوشمند، جذاب به‌نظر می‌رسد، خلاقیت را ازبین خواهد برد زیرا کنترل ظاهر نهایی عکس به رایانه واگذار شده است.

حالت دستی دوربین گوشی‌های هوشمند که در برخی از دستگاه‌ها با عنوان حالت حرفه‌ای نیز شناخته می‌شود، مزیت‌های زیادی دارد. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد نحوه‌ی نمایش داده شدن تصویر را به‌طور کامل با جزئیات دقیق کنترل کنید. این قابلیت باعث می‌شود موتورهای خلاقیت ذهن شما فعال شوند تا تصاویر جذاب‌تری بگیرید.

اکثر کاربران هنگام عکاسی با موبایل از حالت دستی استفاده نمی‌کنند و شاید دلیل اصلی آن، عدم اطلاع از مزیت‌های ویژگی مذکور است. حالا که می‌دانید حالت دستی می‌تواند چه تأثیر درخورتوجهی روی کیفیت و جذابیت تصاویر شما داشته باشد توصیه می‌کنیم دفعه‌ی بعد که قصد داشتید با گوشی خود عکس بگیرید، از ویژگی‌های این گزینه بهره ببرید.

عکاسی با گوشی آیفون: با این چند نکته تبدیل به یک عکاس حرفه ای شوید! - هنر  فردی

۱۰. چه کسی به سه پایه نیاز دارد!دوربین

کسی به تصاویر کج‌وکوله، تار یا دیده شدن انگشتان دست در عکس نهایی اهمیت نمی‌دهد. دوربین‌ها برای این ساخته شده‌اند که آن‌ها را با دست نگه داریم نه این‌که بر روی یک سه‌ پایه نصب کنیم! اگر خیلی حساس هستید از یک مونوپاد یا سطح صاف برای ثبت عکس‌های خود استفاده کنید.

به‌علاوه سه پایه‌ها معمولا قیمت بالایی دارند و دردسر حمل‌ونقل را هم باید به آن اضافه کرد. شاید یک دسته سلفی (مونوپاد کوچک) به کار بیاید اما سه پایه را هرگز نمی‌توان تحمل کرد.

متاسفانه اگر شما هم جزو این دسته از کاربران باشید هیچ‌گاه لذت عکاسی با یک سه پایه را تجربه نخواهید کرد! از یک سه پایه استفاده کنید حتی اگر کوچک و قابل حمل در جیب شلوارتان باشد. سه پایه‌ها این روزها در انواع و اقسام مدل، سایز و سطح کارایی عرضه می‌شوند. به همین دلیل با انتخاب مناسب، نگرانی از بابت ابعاد سه پایه‌ خود نخواهید داشت.

عکاسی با موبایل