روش های رجیستر کردن گوشی

طرح رجیستری به منظور جلوگیری از واردات قاچاق و غیرقانونی گوشی های هوشمند در کشور ما انجام می شود. با استفاده از رجیستری فقط گوشی هایی که به صورت قانونی از گمرک عبور کرده اند حق ورود به کشور و فعال سازی را دارند. سال های زیادی این طرح برای اجرا در دست بررسی بود که در نهایت در سال ۹۶ به صورت عملی در کشور اجرا شد.

از زمانی که طرح رجیستری کلید خورده، شاهد تغییرات وسیعی در بازار گوشی‌های موبایل بوده ایم که تبعاتی برای فروشندگان و مصرف کنندگان به همراه داشته؛ تبعاتی که فواید آن برای مردم بیشتر از مضراتش بوده است. طرح رجیستری گوشی طی ماه‌های اخیر با سرعت خوبی گسترش یافته و در حال حاضر تمام برندهای موبایل موجود در بازار را تحت پوشش خود قرار داده است.با توجه به اهمیت این طرح، لازم است که همگی در مورد آن و نحوه رجیستر کردن گوشی موبایل بیشتر بدانیم.

طرح رجیستری چیست و چه کاربردی دارد؟

رجیستر در زبان انگلیسی به معنای ثبت نام کردن است. در رابطه با گوشی های هوشمند نیز این لغت معنا پیدا می کند چرا که باید کد IMEI که بر روی کارتن گوشی هک شده است در یک سامانه به نام همتا ثبت گردد. در صورت عدم ثبت این کد بر روی سامانه امکان فعال شدن گوشی برای کاربر وجود نخواهد داشت و عملا گوشی بدون هیچ کاربردی خواهد بود. بدین ترتیب افراد سودجویی که اقدام به واردات گوشی به داخل کشور می نمایند دیگر قادر به انجام این کار نخواهند بود و در نتیجه مقابله خوبی با این افراد صورت خواهد گرفت.همچنین با استفاده از این طرح افرادی که از خارج از کشور می آیند نمی توانند بیش از یک گوشی را با خود وارد ایران کنند و برای وارد کردن گوشی باید مبلغی را به عنوان عوارض به گمرک مسافری پرداخت نمایند.

در صورتی که گوشی وارد شده به کشور رجیستر نشود پس از مدتی از کار می افتد و هیچ گونه سیم کارتی در آنها فعال نخواهد شد.

سامانه همتا چیست و چه کاربردی دارد؟ (طرح رجیستری)

در یک کلام، سامانه همتا همان ابزاری است که برای ثبت موبایل تان در طرح رجیستری به آن نیاز دارید. این سامانه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی شده تا بتوانید به راحتی موبایل‌هایتان را در آن رجیستر کنید. دسترسی به این سامانه از چندین طریق مختلف ممکن است و شما می توانید از طریق اپلیکیشن، وبسایت، کد USSD و همچنین پیامک از آن استفاده نمایید.

پیش از ورود به سامانه به چه چیزهایی توجه کنیم؟

رجیستر کردن گوشی های موبایل هم مانند هر کار دیگری نیاز به یک سری پیش نیاز دارد که باید به آن ها توجه کنید. اول از هر چیزی، روی جعبه موبایل مورد نظر به دنبال برچسب رجیستری (تحت عنوان رجیستر شده) بگردید و از وجود آن اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، خرید آن گوشی موبایل کار عاقلانه ای نیست. سپس نوبت به استعلام کد IMEI (شناسه بین المللی تجهیزات موبایل) موبایلی که قصد خرید آن را دارید می رسد.

برای استعلام کد یکتای IMEI فقط کافیست کاراکترهای این شناسه را بدون احتساب خط تیره یا هر چیز دیگری به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنید. البته می توانید از کد دستوری #۷۷۷۷* یا اپ سامانه همتا نیز برای اینکار کمک بگیرید و از این طریق روند استعلام موبایل تان را دنبال کنید.

پس از انجام این کار، پیامکی با پیش شماره ۷۷۷۷ برایتان ارسال می شود که حاوی مدل و اطلاعات موبایلی است که در حال خرید آن هستید. این اطلاعات را با موبایل مورد نظرتان مطابقت دهید و ببینید که همه چیز سر جای خودش قرار دارد یا خیر.

نحوه رجیستری گوشی با استفاده از اپلیکیشن (طرح رجیستری)

امروزه استفاده از اپلیکیشن های مختلف بسیاری از کارها را برای کاربران راحت کرده و اموری که نیاز به صرف زمان زیادی دارد تنها با چند کلیک بر روی نرم افزار مخصوص در زمانی کوتاه انجام می گیرد. رجیستر کردن گوشی نیز از جمله مواردی است که می توان آن را از طریق اپلیکیشن مخصوص آن انجام داد.

برای انجام رجیستری با استفاده از اپلیکیشن باید در ابتدا اپلیکیشن سامانه همتا را از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کرده و نصب نمایید. در ابتدای ورود به اپلیکیشن از شما شماره ملی یا شماره تلفن همراه خواسته می شود که می توانید از طریق هر یک اقدام به ورود به برنامه برای ادامه کار نمایید.

سامانه همتا چیست و آموزش کامل رجیستر کردن گوشی مسافرتی - ویرگول

پس از آن یک رمز عبور به شماره تلفن شما ارسال می گردد که با وارد کردن آن در محل مربوطه امکان ورود به برنامه برای شما فراهم می شود.

پس از وارد شدن به برنامه، گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار می گیرد. در اینجا باید گزینه فعال سازی انتخاب گردد.

در قسمت فعال سازی کادرهایی باز می شود که با وارد کردن اطلاعات درخواستی رجیستری به اتمام می رسد. در این قسمت باید شماره تلفن همراه خریدار دو مرتبه وارد شده و پس از آن شناسه دستگاه نیز نوشته شود. دو گزینه برای وارد کردن شناسه دستگاه در این برنامه وجود دارد: دریافت شناسه دستگاه من و دریافت از طریق بارکدخوان.

در نهایت با کلیک کردن بر روی گزینه فعال سازی، تلفن همراه شما فعال شده و رجیستری یا ثبت گوشی در سامانه همتا انجام می گیرد.

گوشی‌های دو سیم کارته چگونه رجیستر می ‌شوند؟

به گفته کمیته رجیستری، «در صورتی که گوشی قانونی باشد، در هنگام استعلام اصالت با استعلام یکی از شناسه‌ها، شناسه دیگر نیز در جواب پیامک ارسال خواهد شد. برای فعال سازی نیز کافی است تا یکی از سیم کارت ها را فعال کرد تا سیم کارت دوم نیز به طور خودکار فعال شود».

اگر در فرآیند رجیستری گوشی با دو سیم کارت به مشکل بر خوردید، در چنین شرایطی توصیه شده است که در صورت داشتن دو یا چند سیم کارت، هر کدام از آن ها را درون تمام شکاف ها (اسلات) قرار داده و به طور جداگانه فعال کنید. در این فرآیند محدودیتی در استفاده از یک یا چند سیمکارت وجود ندارد بنابراین می‌توان با قرار دادن یک سیمکارت در تمام شکاف‌ها، گوشی تلفن همراه خود را فعال کرد.

انتقال مالکیت (طرح رجیستری)

یکی از موضوعات مهم دیگر در مورد رجیستر کردن موبایل ها انتقال مالکیت است. به طور کلی اگر سیم کارتی که با آن موبایل تان را رجیستر کرده اید تغییر کرد، باید از طریق سامانه همتا، مالکیت موبایل خود را تغییر دهید تا بعدا با مشکلی رو به رو نشوید.

برای انتقال مالکیت هم فقط کافیست از یکی از ابزارهایی که در بالا به آن اشاره کردیم کمک بگیرید و بر اساس راهنمای آن مسیر انتقال مالکیت را طی کنید. اما از آنجایی که استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* همیشه راحت ترین روش ممکن است، استفاده از این روش را به شما توصیه می کنیم.

طبق این روش ابتدا باید کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره گیری و در میان گزینه های موجود «انتقال مالکیت» را انتخاب کنید. در مرحله بعدی، باید شماره تلفن سیم کارتی که هم اکنون موبایل مورد نظر با آن رجیستر شده را وارد کنید.

سپس باید به دنبال رمز سیستم همتای سیم کارت قبلی بگردید و آن را در بخش مربوط به آن تایپ کنید. با ورود به مرحله بعدی، نوبت به ارسال شناسه IMEI‌ می رسد، آن را وارد کنید و Send را بفشارید.

با این کار به صفحه ای ارجاع داده می شوید که از شما می خواهد شماره تلفن همراه جدید خود را در آن وارد کنید. اطلاعات خواسته شده را ارائه دهید و آن ها را تایید کنید تا در نهایت پیامک موفق آمیز بودن پروسه برایتان ارسال شود.

موبایل های مسافرتی چگونه رجیستر می شوند؟

جالب اینجاست که بدانید وزات صنعت، معدن و تجارت، برای رجیستر کردن موبایل هایی که مسافران با خود از خارج کشور به ایران می آورند هم راه حلی دارد. بر اساس چیزی که این وزارت خانه می گوید، مسافران با ورود به خاک ایران، باید شناسه IMEI موبایل های خود را در گمرک محل ثبت کنند و عوارض آن را هم بپردازند.

با این کار، کد فعال سازی مورد نیاز برای ریجیستر کردن موبایل در اختیار مسافران قرار می گیرد (کد رجیستری) و آن ها از آن پس می توانند با ورود به سایت سامانه همتا گجت هایشان را رجیستر کنند.