بهترین گوشی از لحاظ دوربین در سال ۲۰۲۱
بهترین گوشی از لحاظ دوربین در سال ۲۰۲۱

در این مطلب قصد داریم بهترین گوشی از لحاظ دوربین در سال ۲۰۲۱ را به شما معرفی کنیم. اگر به ۱۵ سال قبل برگردیم، گوشی‌ها یا دوربین نداشتند و یا دوربین‌ آن‌ها در سطح بسیار ابتداعی قرار داشت و برای گرفتن عکس‌های خوب مجبور بودید تا از دوربین عکاسی استفاده کنید. با پیشرفت شبکه‌های اجتماعی و اهمیت هرچه بیشتر عکس‌ها، بخش دوربین گوشی‌ها اهمیت به مراتب بیشتری پیدا کرد و سازندگان نیز با علم به همین موضوع به سمت کیفیت بیشتر دوربین‌ گوشی‌ها رفتند. پیشرفت اولیه بیشتر در کیفیت دوربین اصلی بود و تا چند سال قبل هم خبری از لنزهای فوق عریض، تله فوتو، ماکرو و … در تلفن‌های هوشمند نبود و ورود این دوربین‌ها نشان از اهمیت بسیار بالای بخش دوربین گوشی‌های حال حاضر دارد.

در سال ۲۰۲۱ به نقطه‌ای رسیده‌ایم که حتی گوشی‌ های میانرده و اقتصادی از ترکیب چهار لنز در قاب پشتی و یک دوربین سلفی در قاب جلویی استفاده می‌کنند و در پرچمداران هم بخش دوربین به یکی از معیارهای اصلی برای خرید تبدیل شده است.

حال تصور کنید که می‌خواهید یک میانرده یا پرچمدار خریداری کنید و معیار اول شما برای خرید کیفیت دوربین‌ها و عکس و فیلم‌های ثبت شده با آن‌ها است. باید از چه طریقی از کیفیت دوربین گوشی مورد نظر آگاه شوید؟ آیا راهی وجود دارد که دوربین گوشی‌ها را تحت عنوان عدد با هم مقایسه کنید؟

خوشبختانه جواب به این سوال مثبت است و سایت Dxomark در سال ۲۰۰۸ در همین زمینه ارزیابی دوربین گوشی‌های هوشمند، شروع به فعالیت کرد. در ادامه‌ی این مطلب قرار است بیشتر با Dxomark آشنا شویم و سپس به بهترین گوشی‌های بازار از دید این سایت بپردازیم.

پس اگر بخش دوربین برای شما اهمیت زیادی دارد و در عین حال ابزار خوبی برای مقایسه این بخش در اختیار ندارید، حتما در ادامه‌ی این مطلب جذاب و کاربردی با ما همراه باشید.

 

لیست قیمت انواع گوشی های هوشمند را در سایت ما مشاهده کنید:

قیمت روز گوشی

 

سایت مقایسه کیفیت دوربین گوشی ها

این سایت به طور تخصصی بخش‌های مختلف دوربین اصلی و همچنین دیگر دوربین‌ها را مورد بررسی قرار داده و به هر بخش نمره‌ای اختصاص می‌دهد. در نهایت میانگین این نمره‌ها نمره‌ی نهایی دوربین یک گوشی هوشمند را تشکیل می‌دهند.

در این بررسی تخصصی کیفیت عکس‌های روز و شب، کیفیت تصاویر در حالت زوم و کیفیت ویدئوها سنجیده می‌شود و به صورت جزئی‌تر هم تصاویر از نظر رنج دینامیکی، دقت رنگ، شارپنس، روشنایی، نویز و … مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نمره‌ی بالاتر یک گوشی در Dxomark به معنای بهتر بودن کلیت دوربین‌های آن است و ممکن است یک گوشی با نمره‌ی پایین‌تر در بخشی به خصوص عملکرد بهتری داشته باشد و اگر در خرید گوشی بخش خاصی برای شما اهمیت زیادی دارد باید به این نکته توجه داشته باشید.

مثلا تصور کنید یک گوشی در بخش زوم نمره‌ی قابل قبولی دریافت نکند و همین موضوع باعث شود تا میانگین کلی نمرات آن محصول کاهش پیدا کند، در صورتی که ممکن است در بخش کیفیت تصاویر در نور روز عملکرد بهتری از گوشی با نمره‌ی کلی بالاتر داشته باشد.

بهترین گوشی از نظر دوربین ۲۰۲۱

در این قسمت ۱۰ عدد از بهترین گوشی‌های حال حاضر جهان از نظر دوربین را به شما معرفی می‌کنیم تا در صورت تمایل به خرید و اولویت داشتن این بخش، بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

گوشی Mi 11 Ultra (بهترین گوشی از نظر دوربین در سال ۲۰۲۱)

شیائومی طی چند سال اخیر به حدی در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند پیشرفت کرده که حالا عنوان بهترین گوشی هوشمند جهان از نظر دوربین را به خود اختصاص داده است. البته فریم دوربین‌های این محصول به حدی بزرگ است که می‌توان پیش از ثبت تصویر در مورد کیفیت نهایی عکس‌ها قضاوت کرد.

 

دوربین

در بخش دوربین این گوشی از جدیدترین فناوری‌های موجود استفاده شده تا گران‌ترین پرچمدار شیائومی بتواند با کسب نمره‌ی ۱۴۳ در صدر این لیست قرار بگیرد. دوربین اصلی این غول چینی سنسوری ۵۰ مگاپیکسلی دارد و دو لنز فوق عریض و پریسکوپ تله فوتو ۴۸ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند. لنز سلفی هم سنسوری ۲۰ مگاپیکسلی دارد.

البته باید در نظر داشت که چندی قبل شرکت هواوی گوشی P50 Pro خود را معرفی کرد و توانست با کسب نمره‌ی ۱۴۴ و تنها یک عدد بیشتر از پرچمدار شیائومی در رتبه‌ی نخست قرار بگیرد.

 

خرید mi 11 ultra

 

گوشی Huawei Mate 40 Pro Plus

رتبه‌ی دوم این لیست هم به نماینده دیگری از چینی‌ها می‌رسد، اما این بار نه شیائومی بلکه شرکت بسیار بزرگ هواوی توانسته این جایگاه را با کسب نمره‌ی ۱۳۹ به خود اختصاص دهد.

 

این گوشی دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی دارد و سه دوربین فوق عریض با سنسور ۲۰ مگاپیکسلی، پریسکوپ تله فوتو با سنسور ۸ مگاپیکسلی و تله فوتو با سنسور ۱۲ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند و در نهایت دوربین سلفی هم از سنسوری ۱۳ مگاپیکسلی برخوردار است.

این دستگاه، پرچمدار سال قبل هواوی است و احتمال دارد با عرضه‌ی پرچمدار جدید بتواند رتبه‌ی نخست را بار دیگر از شیائومی پس بگیرد.

گوشی Huawei Mate 40 Pro

این گوشی نسخه‌ای ارزان‌تر از پرچمدار هواوی است که در بخش دوربین در قاب پشتی به جای ۴ دوربین از سه دوربین بهره می‌برد. دوربین فوق عریض و اصلی این گوشی دقیقا مشابه با مدل بالا بوده و تنها در زمینه زوم و دوربین تله فوتو و پریسکوپ تله فوتو بین ‌آن‌ها تفاوت‌های زیادی دیده می‌شود. این محصول توانسته با کسب عدد ۱۳۶ پشت سر برادر بزرگ‌تر خود در این لیست جای بگیرد.

گوشی Mi 10 Ultra

می ۱۰ اولترا نسل قبل از می ۱۱ اولترا بوده و نشان می‌دهد که این شرکت چینی چگونه گام به گام به رتبه‌ی اول نزدیک شده و در سال ۲۰۲۱ بالاخره توانست این عنوان را به خود اختصاص دهد.

این پرچمدار ۲۰۲۰ توانسته نمره‌ی کلی ۱۳۳ را کسب کند و به این ترتیب در جایگاه چهارم این لیست قرار بگیرد. این گوشی در مجموع پنج دوربین دارد که چهار عدد آن در قاب پشتی و یکی هم به عنوان دوربین سلفی در قاب جلویی خود نمایی می‌کند.

دوربین اصلی این محصول سنسوری ۴۸ مگاپیکسلی داشته و برای دوربین پریسکوپ تله فوتو نیز سنسوری ۴۸ در نظر گرفته شده است. این مجموعه را دوربین فوق عریض ۲۰ مگاپیکسلی و تله فوتو ۱۲ مگاپیکسلی همراهی می‌کنند تا ترکیب دوربین‌های قاب پشتی کامل شود. دوربین سلفی این پرچمدار هم از سنسوری ۲۰ مگاپیکسلی بهره می‌برد.

 

 

گوشی هواوی P40 Pro

بیش از هر چیز دیگری توجه دارید که چگونه چینی‌ها رتبه‌های اول این لیست را تصاحب کرده‌اند و خبری از آیفون و گلکسی در ابتدای این لیست نیست؟ در واقع در طی این چند سال به حدی هواوی و شیائومی در زمینه تولید گوشی هوشمند و به طور تخصصی‌تر دوربین پیشرفت کرده‌اند که جایی برای دو غول کره‌ای و آمریکایی نمانده است. هواوی پی ۴۰ پرو محصول دیگری از این شرکت پر آوازه است که نمره‌ی ۱۳۲ را کسب کرده و در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

 

دوربین
پی ۴۰ پرو هواوی

دوربین اصلی، فوق عریض و پریسکوپ تله فوتو با سنسورهای ۵۰، ۴۰ و ۱۲ مگاپیکسلی به همراه سلفی ۳۲ مگاپیکسلی ترکیب دوربین‌های این گوشی را تشکیل می‌دهند. ناگفته نماند که این دستگاه به لنز TOF هم مجهز شده تا بتواند دقیق‌تر در عکس‌های پرتره عمل کند.

گوشی Oppo Find X3 Pro

شاید نام شرکت اوپو کمتر به گوشتان خورده باشد، اما این سازنده‌ی چینی با قرارگیری در جایگاه ششم این لیست توانایی‌های خود را به اثبات رسانده است. گوشی Find X3 Pro در ابتدای معرفی به دلیل لنز میکروسکوپ بسیار مورد توجه قرار گرفت و یوتیوبرهای مشهور و همچنین در مرحله‌ی بعد کاربران شروع به عکاسی با این لنز جذاب کردند.

 

لنز ماکرو، فوق عریض، تله فوتو و … برای کاربران دیگر جذابیت اولیه‌ی خود را از دست داده و به همین دلیل هم اوپو با اضافه کردن لنز میکروسکوپ دست به خلاقیتی جذاب در بخش دوربین زده است. جدا از این لنز دو دوربین عریض و فوق عریض ۵۰ مگاپیکسلی این گوشی هم بسیار خوب ظاهر شده‌ و به عدد کلی ۱۳۱ دست یافته‌اند.

دوربین تله فوتو ۱۳ مگاپیکسلی و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی این مجموعه را تکمیل می‌کنند.

گوشی Vivo X50 Pro+

رتبه‌ی هفتم لیست را هم یک سازنده چینی ازآن خود کرده تا عملا در هفت چایگاه نخست چینی‌ها پادشاهی خود را اعلام کنند. این لیست تا حدی نشان می‌دهد که به چه دلیل سازندگان چینی با سرعتی بسیار زیاد در حال پیشرفت هستند و هر سال تعداد بیشتری از گوشی‌های خود را به فروش می‌رسانند.

لنز اصلی این محصول سنسوری ۵۰ مگاپیکسلی دارد و دو لنز پریسکوپ تله فوتو و فوق عریض با سنسورهای ۱۳ مگاپیکسلی و تله فوتو ۳۲ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند. برای دوربین سلفی هم سنسوری ۳۲ مگاپیکسلی در نظر گرفته شده که در پانچ هول کوچک سمت چپ نمایشگر جای گرفته است.

گوشی IPhone 12 Pro Max

بالاخره پس از هفت گوشی چینی پشت سر هم نوبت به غول آمرکایی‌ها یعنی اپل می‌رسد. این سازنده هیچگاه به اعداد و ارقام اعتقادی نداشته و ترجیح می‌دهد به جای کمیت به روی کیفیت بخش‌های مختلف کار کند.

به عنوان مثال همچنان اپل از سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی در پرچمداران خود استفاده می‌کند و این در حالیست که سامسونگ به سراغ سنسورهای ۱۰۸ مگاپیکسلی رفته است (نکته‌ی جالب‌تر این که در ۱۰ جایگاه اول هیچ خبری از کره‌ای‌ها و گوشی‌های کهکشانی آن‌ها نیست و این نشان می‌دهد که تنها نباید به اعدام و ارقام اکتفا کرد و این موضوع بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی دارد تا کاربرد واقعی).

 

دوربین
ایفون ۱۲ پرو مکس

اپل در مراسم معارفه‌ی پرچمداران جدید خود به روی دوربین‌های ایفون ۱۲ پرو مکس تمرکز زیادی داشت و ادعا می‌کرد که این گوشی در شب و نور کم هم به لطف دیافراگم f/1.6 و همچنین سنسور Lidar می‌تواند عکس‌ها و ویدئوهای بسیار خوبی به ثبت برساند. گذشته از همه‌ی این حرف‌ها، این دستگاه توانسته با کسب نمره‌ی ۱۳۰ در جایگاه هشتم لیست قرار بگیرد.

همان طور که در بالاتر هم اشاره شد همه‌ی چهار دوربین این گوشی از جمله عریض، فوق عریض، تله فوتو و سلفی سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی دارند.

 

خرید آیفون ۱۲ پرو مکس

 

گوشی IPhone 12 Pro

ایفون ۱۲ پرو برادر کوچک‌تر ایفون ۱۲ پرو مکس بوده و تنها در اندازه‌ی نمایشگر تفاوت زیادی با نسخه پرو مکس دارد. در بخش دوربین از نظر اعداد سنسورها تفاوتی دیده نمی‌شود و تنها زوم اپتیکال نسخه پرو مکس ۲.۵ برابر و در این گوشی ۲ برابر است.

گذشته از این ایفون ۱۲ پرو برخی قابلیت‌های نرم افزاری و سخت افزاری دوربین برادر بزرگ‌تر خود را هم ندارد تا با اختلاف اندک و با نمره‌ی ۱۲۸ پشت سر پرچمدار اصلی اپل قرار بگیرد.

 

خرید آیفون ۱۲ پرو

 

گوشی Vivo X60 Pro+

 

جالب است که جدیدترین پرچمدار Vivo جایگاه ضعیف‌تری نسبت به پرچمدار سال قبل به خود اختصاص داده و توانسته با کسب نمره‌ی ۱۲۸ (در مقایسه با ۱۳۱ پرچمدار قبلی یعنی X50 Pro+) در جایگاه ۱۰ این لیست قرار بگیرد. ترکیب دوربین‌های این پرچمدار را عریض، فوق عریض، پریسکوپ تله فوتو و تله فوتو با سنسورهای ۵۰، ۳۲، ۸ و ۴۸ مگاپیکسلی تشکیل داده‌اند و در نهایت دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی در بالای نمایشگر درون یک پانچ هول خودنمایی می‌کند.

بهترین دوربین گوشی از نظر Dxomark 2020

این‌ها لیست ۱۰ گوشی برتر Dxomark از نظر دوربین بودند، اما اگر تنها محصولات سال ۲۰۲۱ را در نظر بگیریم لیست به ترتیب زیر درمی‌آید (توجه داشته باشید که مثلا پرچمداران اپل در سال ۲۰۲۰ عرضه شده‌اند و در این لیست پایین حضور پیدا نمی‌کنند).

  • گوشی Mi 11 Ultra
  • گوشی Oppo Find X3 Pro
  • گوشی OnePlus 9 Pro
  • گوشی Galaxy S21 Ultra 5G (snapdragon)
  • گوشی Galaxy S21 Ultra 5G (exynos)
  • گوشی S21+ 5G (snapdragon)
  • گوشی S21 5G (snapdragon)
  • گوشی Vivo X60 Pro 5G (exynos)
  • گوشی TCL 20 Pro 5G
  • گوشی S21 5G (exynos)

اما این‌ها همگی گوشی‌های پرچمدار و گران قیمت بودند اگر بخواهیم گوشی زیر ۶۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ خریداری کنیم کدام گوشی‌ها بهترین دوربین را دارند؟ در ابتدا به  این گوشی‌ها خواهیم پرداخت و پس از آن به سراغ گوشی‌های میانرده زیر ۴۰۰ دلار می‌رویم.

بهترین دوربین گوشی‌های قاتل پرچمدار (زیر ۶۰۰ دلار)

گوشی‌های این بخش همگی قیمت زیر ۶۰۰ دلار دارند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه کمتر نسبت به پرچمداران از دوربین‌های بسیار توانمند برخوردار شوید.

گوشی Xiaomi Mi 10T Pro 5G

یکی از بهترین قاتل پرچمداران حال حاضر بازار می ۱۰ تی پرو شیائومی است که مشخصات بسیار خوبی دارد و در بخش دوربین هم در دسته‌ی بهترین‌ها قرار می‌گیرد و می‌توان آن را با پرچمداران مقایسه کرد.

 

دوربین

این محصول با کسب عدد ۱۱۸ در صدر این لیست قرار گرفته و بهترین گوشی مرغوب بازار از نظر دوربین به حساب می‌آید. دوربین اصلی این دستگاه سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی داشته و دو سنسور فوق عریض و ماکرو با سنسورهای ۱۳ و ۵ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند.

این گوشی دوربین تله فوتو ندارد و تنها می‌تواند زوم دیجیتال انجام دهد. در نهایت دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی این ترکیب را کامل می‌کند.

 

خرید mi 10t pro

 

گوشی TCL 20 Pro 5G

تی سی ال هم یک برند چینی است که به غیر از گوشی در زمینه ساخت تلویزیون هم تبحر دارد. گوشی ۲۰ Pro از این شرکت توانسته با کسب نمره ۱۱۷ و اختلاف کم با می ۱۰ تی پرو در جایگاه دوم بهترین گوشی‌های مرغوب بازار از دید Dxomark قرار بگیرد.

به روی قاب پشتی این محصول چهار لنز عریض، فوق عریض، ماکرو و عمق میدان با چیدمان زیرهم دیده می‌شود که به ترتیب سنسورهای ۴۸، ۱۶، ۵ و ۲ مگاپیکسلی دارند. دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی هم درون پانچ هول بالای نمایشگر قرار گرفته و شما را در ثبت عکس‌های سلفی همراهی می‌کند.

گوشی OnePlus 8T

وان‌پلاس هم شرکتی چینی است، اما همگی آن را به خاص بودن و داشتن محصولاتی جذاب می‌شناسیم. وان‌پلاس ۸ تی به لطف برخورداری از چهار لنز عریض، فوق عریض، ماکرو و سنجش عمق میدان با سنسورهای ۴۸، ۱۶، ۵ و ۲ مگاپیکسلی توانسته جایگاه سوم را با نمره‌ی ۱۱۱ به خود اختصاص دهد. دوربین سلفی این گوشی از سنسور ۱۶ مگاپیکسلی بهره می‌برد.

دوربین
وان‌پلاس ۸ تی

گوشی Xiaomi Redmi K40 Pro+

شیائومی رتبه‌ی چهارم را نیز به نام خود درآورده و این کار را با گوشی از زیر برند ردمی انجام داده است. ردمی K40 Pro+ به غیر از بحث دوربین که توانسته عدد ۱۰۸ را کسب کند در دیگر بخش‌ها هم مشخصاتی بسیار نزدیک یا برابر با پرچمداران دارد و به همین دلیل ارزش خرید بسیار زیادی پیدا می‌کند.

دوربین اصلی این دستگاه سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی دارد و سه لنز فوق عریض، ماکرو و سلفی با سنسورهای ۸، ۵ و ۲۰ مگاپیکسلی این دوربین را همراهی می‌کنند.

گوشی Oppo Reno4 5G

عنوان پنجمی لیست  بهترین گوشی‌های مرغوب از دید Dxomark به Oppo Reno4 5G می‌رسد، گوشی که قیمتی منطقی را در کنار مشخصات خوب ارائه می‌کند و نمره‌ی ۱۰۵ را هم در زمینه دوربین بدست آورده است.

قاب پشتی از سه دوربین عریض، فوق عریض و تشخیص عمق میدان به چیدمان زیرهم میزبانی می‌کند که به ترتیب سنسورهای ۴۸، ۸ و ۲ مگاپیکسلی دارند. قاب جلویی هم دو لنز سلفی عریض و عمق میدان با سنسورهای ۳۲ و ۲ مگاپیکسلی را شامل می‌شود.

گوشی Galaxy A52 5G

پس از موفقیت‌های فراوان گلکسی A51 سامسونگ گلکسی A52 را با بروزرسانی‌های خوبی روانه‌ی بازار کرد. این کهکشانی دو نسخه ۴G و ۵G دارد که در این لیست و در جایگاه ششم نسخه‌ی ۵G این محصول با نمره‌ی ۱۰۲ جای گرفته است.

 

این کهکشانی از دوربین اصلی با سنسور ۶۴ مگاپیکسلی استفاده می‌کند و دوربین‌های فوق عریض، ماکرو و عمق میدان با سنسورهای ۱۲، ۵ و ۵ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند.

 

خرید A52 5g

 

گوشی Oppo Reno5 Pro 5G

اوپو رنو ۵ پرو فایوجی محصول مرغوب دیگری از اوپو است که توانسته با کسب نمره‌ی ۱۰۰ در جایگاه هفتم لیست قرار بگیرد. شرکت اوپو با داشتن دو نماینده در این لیست نشان داده که به بخش دوربین اهمیت می‌دهد و در تلاش است تا در این بخش به یکی از بهترین‌ها تبدیل شود و بتواند با دو غول هموطن یعنی شیائومی و هواوی رقابت کند.

برای این گوشی چهار لنز اصلی، فوق عریض، ماکرو و عمق میدان با سنسورهای ۶۴، ۸، ۲ و ۲ مگاپیکسلی در نظر گرفته شده و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی این مجموعه را تکمیل می‌کند.

گوشی Mi 10T 5G

می ۱۰ تی نسخه ارزان‌تر می ۱۰ تی پرو است که تنها در زمینه دوربین با برادر بزرگ‌تر  تفاوت دارد. دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی در اینجا به ۶۴ کاهش یافته و دو دوربین فوق عریض و ماکرو سنسورهای مشابهی دارند. دوربین سلفی هم همچنان ۲۰ مگاپیکسلی بوده و این گوشی با وجود کاهش رزولوشن نسبت به ۱۰ تی پرو همچنان با کسب عدد ۹۸ در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

 

دوربین

 

خرید Mi 10t 5g

 

گوشی Galaxy A71 5G

گلکسی A71 در ابتدای کار تنها نسخه‌ی ۴G داشت و پس از استقبال خوب کاربران، سامسونگ نسخه ۵G از این کهکشانی را هم روانه‌ی بازار کرد. این نسخه از نظر دوربین و اعداد مشخصاتی کاملا مشابه با نسخه ۴G دارد و از چهار لنز عریض، فوق عریض، ماکرو و عمق میدان با سنسورهای ۶۴، ۱۲، ۵ و ۵ مگاپیکسلی بهره می‌برد.

دوربین سلفی هم همچنان از سنسور ۳۲ مگاپیکسلی برخوردار است. این کهکشانی نمره‌ی ۸۸ را کسب کرده و در جایگاه نهم بهترین گوشی‌های مرغوب بازار از دید Dxomark قرار گرفته است.

 

 

گوشی Galaxy A51 5G

گلکسی A51 یکی از پرفروش‌ترین گوشی‌های تاریخ سامسونگ است و به همین دلیل و به منظور اضافه کردن فناوری ۵G به این گوشی، کره‌ای‌ها نسخه‌ی ۵G گلکسی A51 را تولید کردند.

این محصول توانسته در جایگاه دهم این لیست قرار بگیرد و این جایگاه به لطف کسب نمره ۸۷ بدست آمده است. A51 5G به طور کلی پنج دوربین دارد که چهار عدد به روی قاب پشتی و یک عدد در قاب جلو جای گرفته ‌است.

 

قاب پشتی این کهکشانی میزبان لنزهای عریض، فوق عریض، ماکرو و تشخیص عمق میدان با سنسورهای ۴۸، ۱۲، ۵ و ۵ مگاپیکسلی است و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی هم درون پانچ هول قرار گرفته است.

بهترین دوربین گوشی‌های میانرده

اکثر کابران گوشی‌های هوشمند به امکانات و قابلیت‌های بسیار پیشرفته‌ی یک گوشی پرچمدار یا بالارده نیاز ندارد و یک گوشی میانرده هم به خوبی می‌تواند نیازهای آن‌ها را برآورده کند. از طرف دیگر شاید دسته‌ای از کاربران محدودیت در بودجه داشته باشند و نتوانند گوشی گران قیمت خریداری کنند.

برای این افراد گوشی‌های میانرده بهترین انتخاب است و خوشبختانه این محصولات در چند سال اخیر بسیار پیشرفت کرده‌اند و حالا یک گوشی میانرده در برخی از موارد امکان رقابت با گوشی پرچمدار را دارد.

در این بخش به لیست گوشی‌های میانرده و زیر ۴۰۰ دلاری می‌پردازیم که بهترین دوربین را دارند و اگر شما می‌خواهید گوشی میانرده‌ای خریداری کنید که در بخش دوربین بسیار توانا باشد باید به سراغ محصولات این لیست بروید.

گوشی Google Pixel 4a

گوشی‌های پیکسل گوگل به داشتن دوربین‌های بسیار خوب شهرت دارند و می‌توانند سوژه‌ها را به طبیعی‌ترین شکل ممکن با رنگ‌های واقعی به ثبت برسانند. گوگل پیکسل ۴a یک میانرده از شرکت گوگل است که در کمال تعجب تنها با داشتن یک دوربین تکی توانسته با کسب نمره‌ی ۱۱۱ در جایگاه نخست لیست بهترین میانرده‌های جهان از  نظر دوربین قرار بگیرد.

 

دوربین

این دوربین سنسور ۱۲.۲ مگاپیکسلی دارد و برای آن لرزشگیر اپتیکال تصویر و فوکوس خودکار تشخیص فاز دو پیکسلی در نظر گرفته شده است. دوربین سلفی این میانرده هم با داشتن سنسور ۸ مگاپیکسلی در بالا سمت چپ نمایشگر جای گرفته است.

گوشی Mi 11 Lite 5G

می ۱۱ لایت فایوجی ارزان‌ترین نسخه از سری می ۱۱ گوشی‌های شیائومی است که از ابتدای معرفی به دلیل داشتن وزن و ضخامت بسیار خوب مورد توجه کاربران و به خصوص افرادی که به طراحی اهمیت می‌دهند قرار گرفت.

این محصول ۱۶۰ گرمی تنها ۶.۸ میلی متر ضخامت دارد تا بتوان آن را از این نظر و در این بازه‌ی قیمتی بی رقیب دانست. در این لیست اما می ۱۱ لایت فایوجی به لطف برخورداری از دوربین‌هایی توانمند قرار گرفته و توانسته با کسب نمره‌ی خوب ۱۱۱ و به صورت مشترک با گوگل پیکسل ۴a در جایگاه دوم (یا همان اول) قرار بگیرد.

از آنجایی که گوشی‌های پیکسل گوگل سخت در بازار کشور یافت می‌شوند در واقع برای خرید بهترین میانرده بازار از نظر دوربین باید به سراغ می ۱۱ لایت فایوجی بروید. این گوشی سه لنز عریض، فوق عریض و ماکرو با سنسورهای ۶۴، ۸ و ۵ مگاپیکسلی دارد که دوربین ماکروی آن هم از فوکوس خودکار استفاده می‌کند.

برای دوربین سلفی نیز یک سنسور ۲۰ مگاپیکسلی در نظر گرفته شده تا ترکیب دوربین‌های نماینده شیائومی تکمیل شود.

 

 

گوشی OnePlus Nord

وان‌پلاس نورد با اختلاف سه عددی با دو گوشی قبل و با دریافت نمره‌ی ۱۰۸ از سایت Dxomark توانسته جایگاه سوم این لیست را ازآن خود کند. این گوشی وان پلاس ۴۰۰ دلاری مشخصات خوبی دارد و به غیر از بحث دوربین یک نمایشگر امولد ۹۰ هرتزی را مقابل دیدگاه شما قرار می‌دهد.

 

وان‌پلاس نورد از ترکیب چهار دوربین اصلی، فوق عریض، ماکرو و عمق میدان استفاده می‌کند که به ترتیب برای آن‌ها سنسورهای ۴۸، ۸، ۵ و ۲ مگاپیکسلی در نظر گرفته شده است. دوربین سلفی این میانرده سنسور ۳۲ مگاپیکسلی دارد.

گوشی Oppo A94 5G

اوپو در لیست میانرده‌ها هم حضور پیدا می‌کند تا نشان دهد که گوشی‌های این برند در همه‌ی بازه‌های قیمتی دوربین‌های خوب و مناسبی دارند و از این نظر می‌توانند با بزرگان رقابت کنند.

اوپو A94 فایوجی نمره‌ای مشابه با نماینده‌ی وان‌پلاس (۱۰۸) کسب کرده و به این ترتیب در واقع در جایگاه سوم قرار می‌گیرد (ولی به دلیل ترتیب لیست جایگاه چهارم به این گوشی اختصاص می‌یابد).

این گوشی در کل از پنج دوربین برخوردار است که طبق معمول این دوربین‌ها عریض، فوق عریض، ماکرو، تشخیص عمق میدان و سلفی با سنسورهای ۴۸، ۸، ۲، ۲ و ۱۶ مگاپیکسلی هستند.

گوشی Redmi Note 10 Pro

ردمی نوت ۱۰ پرو شیائومی را به جرأت می‌توان یکی از بهترین میانرده‌های موجود در بازار دانست که ارزش خرید بسیار زیادی دارد. این گوشی از یک نمایشگر امولد ۱۲۰ هرتزی استفاده می‌کند، نکته‌ای که کمتر در گوشی با این برچسب قیمتی شاهد هستیم.

 

دوربین

گذشته از بحث دوربین در زمینه سخت افزار، طراحی، ارگونومی، اسپیکر و باتری هم ردمی نوت ۱۰ پرو عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد. شیائومی برای این میانرده یک دوربین اصلی با سنسور ۱۰۸ مکاپیکسلی در نظر گرفته است و سه دوربین فوق عریض، ماکرو و تشخیص عمق میدان با سنسورهای ۸، ۵ و ۲ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند.

سلفی نماینده شیائومی سنسور ۱۶ مگاپیکسلی داشته و درون حفره کوچک بالای نمایشگر قرار گرفته است.

 

گوشی Iphone SE (2020)

آیفون اس ای ۲۰۲۰ محصول عجیبی است؛ چرا که در سال ۲۰۲۰ همچنان نمایشگری ۴.۷ اینچی دارد و از طراحی آیفون ۸ استفاده می‌کند. نمایشگر این گوشی نیز همچنان از رزولوشن HD+ بهره می‌برد که خیلی با معیارهای سال ۲۰۲۰ جور در نمی‌آید.

اپل اما کاملا می‌داند که این گوشی را برای چه دسته‌ای از کاربران تولید کرده و به همین دلیل به فروش بالایی هم رسیده است. گذشته از این حرف‌ها دوربین خوب، تراشه‌ی A13 اپل و همچنین سیستم عامل مجبوب اپل یعنی iOS دلایل کافی برای خرید این میانرده کوپرتیونی‌ها به حساب می‌آید.

دوربین این ایفون هم تکی بوده و سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دارد و به لطف همین سنسور و کسب عدد ۱۰۳ در جایگاه ششم این لیست قرار گرفته است. دوربین سلفی در نظر گرفته شده برای میانرده اپل از سنسوری ۷ مگاپیکسلی استفاده می‌کند.

 

خرید آیفون SE 2020

 

گوشی Poco X3 Nfc

پوکو یکی از زیربرندهای شیائومی است که مدتی قبل اعلام کرد به صورت مستقل از شیائومی فعالیت می‌کند. گوشی‌های این سازنده به طور کلی ارزش خرید بالایی دارند؛ چرا که مشخصات خوب با قیمتی مناسب همراه می‌شود و کاربران با پرداخت مبلغ کمتر از دیگر برندهای می‌تواند محصولی با امکانات بیشتر دریافت کند.

Poco X3 یکی از بهترین گوشی های میانرده از نظر دوربین در سال ۲۰۲۱

پوکو ایکس ۳ از نمایشگری ۱۲۰ هرتزی برخوردار است و قدرت خود را از تراشه‌ی ۸ نانومتری اسنپدراگون ۷۳۰G می‌گیرد. در این لیست اما این مشخصات دخالتی ندارند و گوشی‌ها صرف بخش دوربین به جایگاه‌های مختلف دست می‌یابند.

این میانرده با دارا بودن چهار لنز عریض، فوق عریض، ماکرو و عمق میدان با سنسورهای ۶۴، ۱۳، ۲ و ۲ مگاپیکسلی و کسب نمره‌ی ۱۰۳ (مشابه با ایفون اس ای ۲۰۲۰) در جایگاه هفتم لیست بهترین گوشی‌های میانرده از نظر دوربین قرار گرفته است. مجموعه‌ی دوربین‌های پوکو ایکس ۳ را دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی کامل می‌کند.

 

خرید پوکو X3 

 

گوشی Realme 8 Pro

گوشی دیگری در این لیست که دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی دارد همین ریلمی ۸ پرو است. دوربین فوق عریض این گوشی هم سنسوری ۸ مگاپیکسلی داشته و دو لنز ماکرو و عمق میدان ۲ مگاپیکسلی آن را همراهی می‌کنند. سلفی این میانرده نیز سنسوری ۱۶ مگاپیکسلی دارد.

این محصول هم مانند دو گوشی بالا نمره‌ی ۱۰۳ را بدست آورده است. ریلمی ۸ پرو در دیگر بخش‌ها هم مشخصات خوبی دارد، از نمایشگر سوپر امولد گرفته تا تراشه‌ی اسنپدراگون ۷۲۰G و باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی و … .

 

خرید ریلمی ۸ پرو

 

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم تا بهترین گوشی‌های موجود در جهان را از نظر Dxomark به شما معرفی کنیم. این گوشی‌های در سه دسته‌بندی پرچمدار، مرغوب و میانرده قرار گرفتند تا شما متناسب با بودجه‌ی خود بتوانید بهترین گزینه ممکن از نظر دوربین را انتخاب کنید.

اگر دو گوشی نمره‌ی نزدیک به هم دارند و نمی‌دانید که کدامیک می‌تواند گزینه‌ی بهتری برای شما باشد باید به بخش‌های دیگر توجه کنید و محصول با ارزش خرید بالاتر را خریداری کنید.